25.7 C
Pristina
Saturday, June 22, 2024

Babai i Granit Xhakës e çon në gjykatë rastin, kërkon gati një milion franga

- Advertisement -

Kur kapiteni i kombëtares së Zvicrës, Granit Xhaka, ndryshoi këshilltarin e tij në vitin 2020, shpërtheu një debat i ashpër për tarifën.

- Advertisement -

Tashmë babai i Granitit, Ragipi, kërkon nga ish-konsulenti në gjykatë gati një milion franga.

Interesimi për një çështje të së drejtës civile përpara gjykatës rajonale të Bern-Mittelland, të cilën Jonas Stuber e kryeson, nuk është i madh.

- Advertisement -

Vetëm dy gazetarë janë regjistruar për seancën publike në sallën e gjyqit 21.

Pse duhet të jetë ndryshe? Nuk bëhet fjalë për vrasje.

Nuk bëhet fjalë për dhjetëra milionë.

- Advertisement -

Por për shumë para.

Por mbi të gjitha:

Për paratë që rrjedhin për shkak të suksesit të kapitenit të kombëtares Granit Xhaka, shkruan “Blick”..

Për çfarë bëhet fjalë në detaje?

Është e zakonshme që një përqindje e pagës së një futbollisti për shërbimet e agjentit të fiksohet në kontratën e konsulencës.

Në rastin e Xhakës, ndoshta 7 për qind i shkoi këshilltarit të tij në atë kohë, André Gross, i cili dikur u lejua gjithashtu të numëronte ish-trajnerin e kombëtares gjermane Jürgen Klinsmann midis klientëve të tij.

Deri këtu, aq mirë dhe e padiskutueshme.

Por tani bëhet e ndërlikuar.

Sepse bëhet fjalë për një marrëveshje shtesë që thuhet se kanë bërë Graniti, babai i tij Ragipi dhe Gross.

Aty thuhet se gjysma e shumës i shkon zotit Xhaka.

Paguar bruto për gati dhjetë vjet.

Por kur kapiteni i kombëtare informoi avokatin Bernese në korrik 2019 se ai nuk kishte ndërmend të vazhdonte të punonte me të sepse nuk ishte më i kënaqur me të, ai ndaloi pagesat menjëherë.

Megjithatë, kontrata me Gross-in mund të ndërpritet vetëm në vitin 2020, dhe kështu Ragipi tani është duke paditur për gati një milion franga nga kjo marrëveshje për vitet 2019 dhe 2020, sepse Graniti ka vazhduar t’i bëjë pagesat për Gross sipas kontratës.

Por pse Ragipi duhet të ketë të drejtën e gjysmës së tarifës së konsulentit?

Sepse, dhe paditësit u përpoqën ta demonstronin këtë, Ragipi kishte bërë një shumë të madhe për të mbështetur Granitin.

Ai ishte aty për të gjitha transferimet.

Vetëm kur erdhi puna për të kontrolluar sërish kontratat, sipas avokatit të Xhakës, Michael Noth, ai thuhet se ia ka lënë fushën Gross.

“Sepse ai nuk ka përvojë juridike dhe nuk flet anglisht”, thotë Noth.

Avokati i ish-konsulentit, nga ana tjetër, akuzon Xhakën se kërkon para për “asgjë”:

“Vetëm falë të pandehurit që Graniti dhe vëllai Taulanti kanë një karrierë kaq të suksesshme.

Në të njëjtën kohë, Xhaka akuzohet se nuk ka punuar kurrë.

“Ai ishte thjesht një i besuar.

Nga paditësi nuk ka ardhur asgjë, ai ka qenë vetëm në cilësinë e babait”.

Dhe më tej: “Paditësi ishte aty si ndjekës, ndaj njihte disa persona. Ai nuk kishte njohuri as në afatin kalimtar dhe as futbolli”.

Pretendimet që Noth i mohon me forcë duke akuzuar palën kundërshtare për “mosrespektim”:

“Paditësi ia ka kushtuar jetën karrierës së djemve të tij.

Shembulli më i mirë: kur Graniti u transferua në Gladbach, Ragipi hoqi dorë nga puna e kopshtarisë për të jetuar me të atje dhe për ta mbështetur!”.

Noth jep shembuj të tjerë se pse ai ka të drejtë për gjysmën e tarifës së konsulentit:

“Falë përpjekjeve të Ragipit, kishte shumë klube ku Graniti mund të luante futboll.

Ai zhvilloi bisedime me Interin, AC Milan, Atletico Madrid e kështu me radhë. Ragipi udhëtoi në këto qytete me shpenzimet e tij. Edhe kjo ishte punë”.

Pra, gjithçka është e qartë? Sepse kjo “marrëveshje shtesë” nuk është me shkrim.

Dhe për shkak se është shumë më e vështirë të provosh diçka që nuk është me shkrim, salla e gjyqit 21 në gjykatën rajonale është një kthim prapa.

Natyrisht, një marrëveshje e tillë nuk duhet të jetë me shkrim për të qenë ligjërisht e vlefshme, por atëherë është shumë më problematike të sigurohet prova se një marrëveshje e tillë ekzistonte, shkruan media zvicerane.

- Advertisement -
Lajmet e fundit
- Advertisement -
Lajme të lidhura
- Advertisement -