-2.7 C
Pristina
28 Nëntor, 2020 - 08:17

Hoti demanton BE’në: S’ka marrëveshje me Serbinë për vizitat e zyrtarëve serb në Kosovë

Kryeministri i Kosovës, Avdullah Hoti demantuar zërat nga Bashkimi Evropian se Kosova ka arritur marrëveshje me Serbinë që të lejohen vizitat e zyrtarëve të...

Tensione në Podujevë dy ditë para zgjedhjeve, përkrahësit e VV-së dhe LDK-së përplasen verbalisht në sheshin e Podujevës (Pamje)

Kur kanë mbetur më pak se 48 orë deri në zgjedhjet lokale në komunën e Podujevës, përkrahës të VV-së dhe LDK-ja janë përplasur verbalisht...

TOP STORIES

Veliu apel llapjanëve para zgjedhjeve: Mos bini pre e interesave të VV’së

Ministri i Mbrojtjes, Agim Veliu, njëherësh edhe ish-kryetar i komunës së Podujevës, i ka bërë thirrje qytetarëve llapjanë të dalin masivisht në zgjedhje. Veliu, përmes...

Arban Abrashi thyen rëndë ligjin, del në fushatë me COVID – a do të dënohet me 500 euro?

Ministri i Infrastrukturës, Arban Abrashi ka bërë një shkelje tërëndë ligjore. Pas nëntë ditëve që ka njoftuar se është i infektuar me virusin Covid-19,...

E ulët: Mjeku i QKUK’së e quan “gërxhul” Isa Mustafën, pyet nëse akoma është gjallë

Nuk janë të rralla komentet ofenduese ndaj kreut të Lidhjes Demokratike të Kosovës, Isa Mustafës. Një i tillë është lënë edhe sonte në shkrimin...

Gazetarja austriake i përshkruan si “heronj politikë” Vjosa Osmanin e Albin Kurtin pas situatës së Speciales

Gazetarja austriake, Adelheid Wölfl, në një analizë të shkruar në mediumin prestigjioz vjenez ‘Der Standard’, lidhur me ish-anëtarët e UÇK’së që po akuzohen nga...

Lajme

Haxhiu: Veprimi i Arban Abrashit vepër penale, të veprojë policia e prokuroria

Anëtarja e LVV-së, Albulena Haxhiu, ka reaguar pas lajmit se Ministri i Infrastrukturës Arban Abrashi nuk ka respektuar masën e vetizolimit pas infektimit me...

Haradinaj: Nëse doni ta nominoni Murat Jasharin për president, mblidhni nënshkrimet

Aleanca për Ardhmërinë e Kosovës po shprehet e bindur se lideri i saj, Ramush Haradinaj do të jetë presidenti i ardhshëm i vendit. Por,...

Veliu apel llapjanëve para zgjedhjeve: Mos bini pre e interesave të VV’së

Ministri i Mbrojtjes, Agim Veliu, njëherësh edhe ish-kryetar i komunës së Podujevës, i ka bërë thirrje qytetarëve llapjanë të dalin masivisht në zgjedhje. Veliu, përmes...

Arban Abrashi thyen rëndë ligjin, del në fushatë me COVID – a do të dënohet me 500 euro?

Ministri i Infrastrukturës, Arban Abrashi ka bërë një shkelje tërëndë ligjore. Pas nëntë ditëve që ka njoftuar se është i infektuar me virusin Covid-19,...

E ulët: Mjeku i QKUK’së e quan “gërxhul” Isa Mustafën, pyet nëse akoma është gjallë

Nuk janë të rralla komentet ofenduese ndaj kreut të Lidhjes Demokratike të Kosovës, Isa Mustafës. Një i tillë është lënë edhe sonte në shkrimin...

Gazetarja austriake i përshkruan si “heronj politikë” Vjosa Osmanin e Albin Kurtin pas situatës së Speciales

Gazetarja austriake, Adelheid Wölfl, në një analizë të shkruar në mediumin prestigjioz vjenez ‘Der Standard’, lidhur me ish-anëtarët e UÇK’së që po akuzohen nga...

Fundjavë e ftohtë në Kosovë, pritet borë e shi në këto zona

Nga dita e diel, më ftohtë dhe rënie e temperaturave. Mundësi për reshje të dobëta shiu e bore. Në vise malore borë. Situatës të motit...

Pjesëtarët e Policisë bëjnë 108 km vrapim në nderim të Adem Jasharit dhe festës kombëtare!

Mbrëmjen e sotme, pjesëtarë të Njësisë Speciale të Policisë së Kosovës së bashku me disa vullnetarë, janë nisur nga shtatorja e Zahir Pajazitit, në...

Kulturë

Tre nëntori, dita kur Skënderbeu la betejën e Nishit dhe u nis për në Krujë

Tre nëntori 1443, është një datë historike për Shqipërinë, pasi kryetrimi shqiptar Gjergj Kastrioti-Skënderbeu do të linte betejën e Nishit dhe do të nisej...

Azem Galica: As kishë, as xhami, por shkollë

(Shkruanë Bedri Tahiri) Dëshmi: Vetëdija kombëtare dje dhe sot!!! Azem Galica, kryekomandanti i çetave çlirimtare, që për 12-vjet, nuk i lëshoi armët nga dora, duke luftuar...

Postimi i dhimbshëm i poetës kosovare për gazetarin dhe shkrimtarin: Kemi me të kujtu gjatë Dan

Poetja dhe gazetarja kosovare, Naime Beqiraj e ka kujtuar me dhembje shkuarjen në amshim të shkrimtarit e studiuesit, Ramadan Musliu. Ajo ka lënë të...

75 vjet nga lindja e Jusuf Gërvallës, artistit dhe aktivistit të çështjes kombëtare

Në fshatin Dubovik të Deçanit më 1 tetor 1945 lindi Jusuf Gërvalla, i cili më vonë do të bëhej një veprimtar i çështjes kombëtare,...
Hapësirë reklamuese

Sport

Formacionet zyrtare: Rusi – Kosovë

Kombëtarja e Kosovës në kategorinë e femrave sonte e zhvillon edhe ndeshjen e parafundit të fazës kualifikuese. Vashat kosovare do të luajnë si mysafire të...

Haxhiu: Veprimi i Arban Abrashit vepër penale, të veprojë policia e prokuroria

Anëtarja e LVV-së, Albulena Haxhiu, ka reaguar pas lajmit se Ministri i Infrastrukturës Arban Abrashi nuk ka respektuar masën e vetizolimit pas infektimit me...

Haradinaj: Nëse doni ta nominoni Murat Jasharin për president, mblidhni nënshkrimet

Aleanca për Ardhmërinë e Kosovës po shprehet e bindur se lideri i saj, Ramush Haradinaj do të jetë presidenti i ardhshëm i vendit. Por,...

Shëndetësi

Ja si të kuptoni nëse jeni të infektuar me COVID-19, akoma pa filluar simptomat?

Shteti i Taiwan, është një nga shtetet e para që është ballafaquar me virusin Covid 19, prandaj ata kanë shkuar përpara me studime të...

Lajm i mirë për të gjithë ata që e kanë kaluar koronavirusin

Imuniteti nga Covid-19 zgjat plot 6 muaj. Në këtë përfundmi kanë dalë kërkimet e fundit të Universitetit të Oksfordit, të cilat nisën nga marsi...

Studimi i ri tregon se kur shpërndahet koronavirusi më së shumti

Njerëzit më së shumti mund ta shpërndajnë koronavirusin në pesë ditët e para pasi të shfaqin simptomat, ka sugjeruar një studim i ri. Hulumtuesit thonë...

Opinione

Saranda është simbol i triumfit të jetës, ajo ‘ka rrnu për me tregue

Përplasja e djeshme në Kuvendin e Kosovës si dhe deklarimet e zëvendëskryeministri i Kosovës, Driton Selmanaj se janë lodhur nga deklaratat për mas.akra dhe...

Reagimi i Çun Lajçit pasi flitet se Bekim Jashari mund të krijojë parti – “Kërkoj falje deri te Zoti”

Aktori i njohur nga Kosova, Çun Lajçi, i cili shpesh herë merret edhe me çështjet politike, ka reaguar ndaj një lajmi që sipas tij,...

Profesori i UP’së: Vuçiq po e teston Bidenin, Kosova po merret naivisht dhe emocionalisht me presidentin serb

Profesori i Sociologjisë në Universitetin e Prishtinës, Ibrahim Berisha po konsideron se Kosova s’duhet të merret në mënyrë naive dhe emocionale me tema koti...

Pse është kaq i zemëruar kësaj kohe Isa Mustafa?!

Nga Enver Bytyçi Një debat i hapur ka plas midis deputetit Haxhi Abdyli dhe kreut të Lidhjes Demokratike të Kosovës, Isa Mustafa. Ndërsa i pari...
Hapësirë reklamuese

Lifestyle

Punëtori kosovar gjen në “baushtellë” një piano, mahnit me interpretimin e tij në Gjermani

Në pamundësi që të gjejnë një vend pune në Kosovë, shumë kosovarë ua kanë mësyrë shteteve të huaja. Në mesin e tyre është edhe Gazmend...

Injektuan gjene njerëzore në trurin e majmunëve, rezultati është i frikshëm

Studiues japonezë dhe gjermanë kanë injektuar gjene njerëzore në trurin e majmunëve, duke bërë që sistemi nervor i tyre te rritet dy herë më...

71 përqind e kosovarëve nuk kanë pirë asnjëherë alk ool

Sipas një studimi të “European School Survey Project on Alcohol and Other Drugs”, rezulton që 71 përqind e kosovarëve nuk kanë pirë asnjëherë alk...

Nëse e gjeni veten tek kjo listë, përfundimisht keni rënë në dashuri

Ah! Sa bukur të ndjesh se ke rënë në dashuri! Edhe më bukur akoma është të mos kesh nevojë të bësh në mënyrë të përsëritur...