29.2 C
Pristina
Thursday, July 18, 2024

Ushtarët rusë përshëndesin mercenarët serbë nga fronti i Iuftës në Ukrainë

- Advertisement -

Mercenarët serbë vazhdojnë të kenë vëmendjen nga fronti i luftës në Ukrainë.

- Advertisement -

Kësaj radhe, ushtarët rusë me anë të një video në Telegram, ku shpalosin një flamur të përbashkët ruso-serb, kanë përshëndetur këta mercenarë.

“Një përshëndetje e madhe për vëllezërit tanë serbë nga patriotët rusë”, thotë një ushtarë rus me pseudonimin “Soroka”.

- Advertisement -

“Së bashku jemi të fortë”, dëgjohet në video një ushtarë tjetër me emrin “Burluk”.

VIDEO

Sipas paralajmërimit të Ministrisë ukrainase të Mbrojtjes, rajoni kryesor për rekrutimin e mercenarëve është Ballkani.

- Advertisement -

Burime të shumta flasin se si një nga ata që janë përgjegjës për këtë proces është serbi Dejan “Deki” Beriq, i cili jeton në Federatën Ruse. Ai vetë është gjithashtu një ish-mercenar dhe luftoi kundër Ukrainës në vitin 2014.

Beriq ishte pjesëtar i forcave pushtuese kriminale serbe në Kosovë gjatë viteve 1998-1999.

Nga Serbia në Ukrainë për të luftuar krahë agresionit rusë kanë shkuar shumë ish-kriminelë të luftës.

- Advertisement -
- Advertisement -
Lajmet e fundit
- Advertisement -
Lajme të lidhura
- Advertisement -