12.7 C
Pristina
Tuesday, March 21, 2023

Ukrainasit shkatërrojnë tankun rus të teknologjisë së fundit

- Advertisement -

Të rekomanduara

Ukrainasit kanë njoftuar se kanë shkatërruar tankun më të mirë dhe më modern rus T-90M Prorjiv.

Parashutistët e brigadës së 79-të kanë shkatërruar tankun T-90M Prorjiv dhe vazhdojnë të demolojnë në mënyrë aktive pajisjet e armikut, shkruajnë ukrainasit.

Ata shtojnë se njësitë ruse kanë suImuar forcat ukrainase me këtë tank, por janë kundërsuImuar me një raketë antitank.

- Advertisement -

Ukrainasit publikuan edhe një video të ushtarëve që morën pjesë në aksion duke folur. U shfaqën gjithashtu disa foto të tankut.

Shkatërrimi i këtij tanku pasqyron gjithashtu gatishmërinë e Moskës për të përfshirë pajisjet e saja ushtarake superiore në betejë.

Ndryshe, Rusia ka nisur pushtimin e pajustifikueshëm të shtetit ukrainas më 24 shkurt duke shkaktuar mijëra viktima dhe dëme të shumta materiale.

- Advertisement -

Të fundit

Njohja e Kosovës nga Serbia, Eurodeputetja Moretti: Vuçiq nuk ka asnjë rrugë tjetër

Eurodeputetja Aleksandra Moretti ka komentuar takimin e së shtunës Kurti-Vuçiç. Në emisionin “Zona Zero”, ajo tha se ishte ditë historike...
- Advertisement -

Më shumë

- Advertisement -