19.7 C
Pristina
E hënë, 5 Qershor, 2023

Shkencëtarët amerikanë parashikojnë tërmetin e radhës në Turqi

- Advertisement -

Të rekomanduara

Një grup shkencëtarësh nga Universiteti i Kalifornisë Jugore analizuan tërmetet me magnitudë 7.7 dhe 7.6 me qendër Kahramanmaraş që ndodhën më 6 shkurt.

Ekspertët, të cilët deklaruan se prisnin një tërmet të ri me magnitudë 6.8 ballë në Malatya, i cili pësoi shkatërrime të mëdha, në përfundim të hulumtimit të tyre, tërhoqën vëmendjen për vijën e thyerjes në rrethin Pütürge.

Ndërsa Turqia po përpiqej të shëronte plagët e tërmeteve në Kahramanmaraş, një grup shkencëtarësh nga Universiteti i Kalifornisë Jugore erdhën në rajon dhe bënë disa hetime, transmeton a2news.

- Advertisement -

Gjeofizikanët njoftuan se nuk kishte thyerje në një pjesë të vijës së thyerjes që shkaktoi lëkundjet dhe se u konstatua shtrëngimi. Shkencëtarët amerikanë vunë në dukje se kjo situatë mund të shkaktojë një tjetër tërmet.

Ekspertët theksuan se kjo zhvendosje mund të shkaktojë edhe një lëkundje me magnitudë 6.8 ballë, ndaj ata kërkuan një ekzaminim total të ndërtesave të shembura dhe të dëmtuara pas lëkundjeve të shkurtit.

- Advertisement -
- Advertisement -

Të fundit

Peci i reagon Hotit: Hera e fundit që polemizoj me një analfabet

Ministri i Bujqësisë, Faton Peci, i është kundërpërgjigjur deputetit të LDK-së, Avdullah Hoti, i cili ka thënë se ministri...

Më shumë