8.1 C
Pristina
Thursday, April 25, 2024

Rusët djegin trupat e ushtarëve të vdekur për të fshehur humbjet

- Advertisement -

Një krematorium lokal po djeg ushtarët rusë të vdekur gjatë gjithë kohës në Krazna Zorka, një fshat në Krimenë e pushtuar, për të fshehur humbjet, njoftoi Shtabi i Përgjithshëm më 15 shkurt.

- Advertisement -

Sipas raportit, pranë krematoriumit është parë një linjë konstante prej deri në 10 kamionë që sjellin trupa të pajetë të ushtarëve.

Një raport i 12 shkurtit nga Ministria e Mbrojtjes e Mbretërisë së Bashkuar thotë se Rusia ka të ngjarë të ketë vuajtur nga përqindja më e lartë e viktimave gjatë dy javëve të fundit që nga java e parë e pushtimit të saj në shkallë të plotë që filloi më 24 shkurt, transmeton oranews.

- Advertisement -

Betejat më vdekjeprurëse janë duke vazhduar pranë Bakhmut dhe qytetit Vuhledar, që ndodhet më shumë se 100 kilometra në jug të qytetit, sipas raportit të ministrisë.

Ndërsa forcat ruse përpiqen të përparojnë në rajonin e Donetskut, inteligjenca perëndimore raporton se të dyja palët vuajnë nga një shkallë gjithnjë e më e lartë e viktimave.

Që nga 15 shkurti, Rusia ka humbur 139,770 trupa në Ukrainë që nga fillimi i pushtimit të saj në shkallë të plotë më 24 shkurt, sipas Shtabit të Përgjithshëm të Forcave të Armatosura të Ukrainës.

- Advertisement -
Lajmet e fundit
- Advertisement -
Lajme të lidhura
- Advertisement -