5 C
Pristina
Sunday, April 21, 2024

“Po çfarë Kosove bre, unë jam danez” Futbollisti kosovar çuditë me deklaratën e fundit

- Advertisement -

Lojtarët që luajnë në Evropë po vazhdojnë ta refuzojnë mundësinë për ta përfaqësuar Kosovën, e kësaj liste i është bashkuar talenti Olti Hyseni, që e sheh vetën si ‘danez’.

- Advertisement -

Hyseni është duke mahnitur të gjithë në Danimarkë, pasi ka debutuar në divizionin e parë (liga e dytë) si 16-vjeçar, ndërsa ka shënuar dy gola e dhuruar një asistim në gjashtë paraqitje.

Megjithatë, Hyseni e ka bërë të qartë se qysh në këtë moshë të hershme s’po e konsideron fare përfaqësimin e Kosovës pasi ndihet danez dhe që Danimarka ka një kombëtare më të mirë.

- Advertisement -

“Nëna ime erdhi në Danimarkë në vitin 1999. Babai nuk kishte pasaportë daneze dhe nuk u lejua. Në vitin 2007 mori leje dhe na u bashkua në Danimarkë, një ditë para se të lindja”.

“E kam ndjenjën se ka pak për Kosovën brenda meje, por jam më shumë danez. U linda dhe rrita këtu, andaj të luaj për Kosovën s’është nën konsideratën time. Ndihem danez dhe Danimarka ka kombëtaren më të mirë”, tha golashënuesi më i ri në historinë e klubit të Sonderjyskes.

Përndryshe, Hyseni luan në pozitën e anësorit të majtë ku ka bërë katër paraqitje për Danimarkën U17 duke realizuar një gol në përgjithësi.

- Advertisement -
Lajmet e fundit
- Advertisement -
Lajme të lidhura
- Advertisement -