22.7 C
Pristina
Tuesday, July 23, 2024

Osmani pritet nga Abazoviq, merren vesh për diçka

- Advertisement -

Presidentja Vjosa Osmani gjatë vizitës së saj në Mal të Zi ka takuar kryeministrin Dritan Abazoviq.

- Advertisement -

Gjatë këtij takimi ata janë dakorduar që të përmirësohet bashkëpunimi duke mbajtur një forum biznesi të biznesmenëve.

Bashkëbiseduesit kanë rënë dakord se marrëdhëniet mes Malit të Zi dhe Kosovës janë miqësore dhe bazohen në parimet e besimit të ndërsjellë, fqinjësisë së mirë dhe perspektivës së përbashkët evropiane dhe euroatlantike.

- Advertisement -

“Vizita zyrtare e Osmanit është konfirmim i marrëdhënieve të shkëlqyera mes dy vendeve dhe delegacioni i sotëm i shumtë i qeverisë së Malit të Zi pasqyron gatishmërinë tonë për të bashkëpunuar në të gjitha fushat”, tha Abazoviq.

Në takimin në Villa Gorica morën pjesë Ministri i Ekonomisë dhe Turizmit Goran Gjuroviq, Ministri i Administratës Publike Marash Dukaj, Ministri i të Drejtave të Njeriut dhe Minoriteteve Fatmir Gjeka, Ministri pa portofol Zoran Miljaniq, Zëvendës Sekretari i Përgjithshëm i Qeverisë Ilir Harasani dhe presidenti. Këshilltari, mori pjesë në takimin në Villa Goricë, siç njoftoi kabineti i Abazoviqit, Qeveria për politikë të jashtme Gjorgje Raduloviq.

Në takim u tha se për përmirësimin e bashkëpunimit ekonomik duhet të punohet për lidhje më të mira infrastrukturore, siç është ndërtimi i rrugëve të reja rrugore Plavë-Deçan dhe Rozhajë-Pejë.

- Advertisement -
- Advertisement -
Lajmet e fundit
- Advertisement -
Lajme të lidhura
- Advertisement -