17 C
Pristina
Tuesday, May 28, 2024

Mediat në Beograd: Vuçiq ka pranuar propozimin e SHBA-së dhe BE-së për Kosovën

- Advertisement -

Media serbe Danas shkruan se presidenti, Aleksandar Vuçiç tashmë e ka pranuar propozimin evropian për zgjidhjen e çështjes së Kosovës.

Ekspertë politikë në Beograd nuk presin asgjë nga seanca e nesërme e Kuvendit të Serbisë, ku Vuçiç do t’u përgjigjet pyetjeve të deputetëve lidhur me këtë marrëveshje, ndërsa në periudhën e ardhshme parashikojnë që regjimi të përqendrojë të gjithë propagandën e tij mediatike në miratimin e elektoratit për të rënë dakord dhe të nënshkruajnë këtë propozim që dërgon Kosovën drejt anëtarësimit në OKB.

- Advertisement -

Sonja Biserko, kryetare e Komitetit të Helsinkit për të Drejtat e Njeriut dhe Milivoj Bešlin, është një nënshkruese e Apelit për pranimin e propozimit evropian për zgjidhjen e çështjes së Kosovës, i cili do të prezantohet nesër para opinionit.

“Me nënshkrimin e propozimit evropiano-amerikan për Kosovën, fillon procesi që i hap perspektivën evropiane Serbisë dhe Kosovës. Hap hapësirë ​​edhe për një pjesë tjetër të Serbisë që mendon për Evropën” , thotë Sonja Biserko.

- Advertisement -

Sipas saj, propozimi evropian për zgjidhjen e çështjes së Kosovës nuk është një ofertë e zakonshme.

Duhet të kemi parasysh rrethanat në të cilat ofrohet. Ndryshimet gjeostrategjike kanë vazhduar për një kohë të gjatë, por ato u bënë të dukshme me agresionin rus kundër Ukrainës. Falë Ukrainës, Kosova aktualizohet si një çështje e papërfunduar në oborrin e Evropës. Kjo më në fund, shpresoj, do ta konsolidojë gradualisht Ballkanin dhe Serbia më në fund do t’i njohë kufijtë e saj, që është parakusht për një shtet modern .”, shprehet ajo.

Një pjesë e opozitës do të votojë kundër, parashikon ajo, me protesta të ashpra dhe duke akuzuar presidentin për tradhti.

- Advertisement -

Vuçiç në seancë do të dëshmojë besnikërinë ndaj të ashtuquajturve Pakti i Kosovës dhe të konkurrojnë në nacionalpopulizëm përfaqësuesit e opozitës nacionaliste.

- Advertisement -
Lajmet e fundit
- Advertisement -
Lajme të lidhura
- Advertisement -