10.7 C
Pristina
Thursday, March 30, 2023

Ekzekutimi mizor i ushtarit ukrainas, reagon SHBA

- Advertisement -

Rekomandime

Shtetet e Bashkuara janë të vetëdijshme për një video “pikëlluese” që duket se tregon një ushtar ukrainas duke u ekzekutuar me sa duket nga trupat ruse.

- Advertisement -

Ushtria e Ukrainës tha se kishte identifikuar ushtarin në video – e cila u përhap dje në mediat sociale, i cili pretendonte se ishte qëlluar për vdekje nga “pushtuesit rusë”.

Në një konferencë këtë pasdite, Departamenti Amerikan i Shtetit tha se Rusisë duhet t’i vijë turp për shkeljen e rregullave bazë të luftës.

Ned Price, një zëdhënës i departamentit, tha se SHBA-ja nuk ishte “naive” të besonte se Rusia do ta pranonte ekzekutimin, por shtoi se kjo nuk ishte prova e parë e mizorive nga Moska në Ukrainë.

- Advertisement -

Kryekorrespondenti i Sky, Stuart Ramsay tha sot se edhe pse ka njëfarë konfuzioni në lidhje me detajet e videos, “nëse është absolutisht e saktë dhe nëse është ajo që pretendohet të jetë, atëherë pa dyshim që është një krim Iufte”.

- Advertisement -

Më shumë

- Advertisement -

Të fundit