22.7 C
Pristina
Tuesday, July 23, 2024

Daçiq: E drejta për formimin e Asociacionit, arritja më e madhe që nga viti 1999

- Advertisement -

Ministri i Punëve të Jashtme të Serbisë, Ivica Daçiq, ka folur për medie serbe pas përfundimit të takimit në mes të kryeministrit të Kosovës, Albin Kurti, dhe presidentit të Serbisë, Aleksandar Vuçiq.

Daciq tha se kanë marrë garanci nga Bashkimi Evropian për formimin e Asociacionit të komunave me shumicë serbe.

- Advertisement -

“E drejta për të formuar Asociacionin e Komunave me shumicë serbe është arritja më e madhe për të cilën kemi luftuar që nga viti 1999. Kjo është arsyeja pse ne e nënshkruam Marrëveshjen e Brukselit dhe ajo që u garantua nga Bashkimi Evropian”, tha Daçiq për Tanjug.

- Advertisement -
- Advertisement -
Lajmet e fundit
- Advertisement -
Lajme të lidhura
- Advertisement -