19 C
Pristina
Wednesday, June 19, 2024

Brnabiq suImon opozitën serbe dhe mbron Vuçiqin: Dhatë atë që nuk u kërkua prej juve

- Advertisement -

Kryeministrja serbe Ana Brnabiq ka deklaruar se ka komente të ndryshme se çfarë do të thotë pranimi i propozimit franko-gjerman për dialogun.

Sipas mediave serbe, Brnabiq tha se “ajo nuk do të thoshte njërën apo tjetrën derisa të shohim se për çfarë bëhet fjalë”.

- Advertisement -

Ajo tha se dita e nesërme e negociatave ndërmjet Kosovës dhe Serbisë në Bruksel, të udhëhequra nga presidenti serb Aleksandar Vuçiq dhe kryeministri i Kosovës Albin Kurti, do të jetë “jashtëzakonisht e vështirë”, por se akuzat e opozitës se politika e Vuçiqit është përgjegjëse për këtë gjendje janë të pasakta.

Brnabiq akuzoi politikanët e opozitës, kryetarin e Partisë Popullore Vuk Jeremiq, ish-Presidentin e Serbisë Boris Tadiq dhe ish-shefin e Shtabit të Përgjithshëm të Ushtrisë Serbe Zdravko Ponoš për gjendjen e punëve në negociatat ndërmjet Kosovës dhe Serbisë, duke thënë se në kohën kur ishte përgjegjësi e tyre, ata kontribuan që Serbia të jetë si sot.

- Advertisement -

Ajo akuzoi qeverinë para Partisë Progresive Serbe (SNS) se ata “shitën, tradhtuan dhe kapitulluan” dhe se “kishin dhënë atë që nuk iu kërkua prej tyre” dhe se deklaratat e politikanëve opozitarë që tani fajësojnë Vuçiqin për pozicionin e Serbisë “sjellin paqëndrueshmëri”.

- Advertisement -
Lajmet e fundit
- Advertisement -
Lajme të lidhura
- Advertisement -