17 C
Pristina
Tuesday, May 28, 2024

Blinken uron Kosovën: E përkrahim fuiqshëm planin franko-gjerman, ai iu çon drejt integrimeve dhe stabilitetit

- Advertisement -

Sekretari Amerikan i Shtetit, Antony Blinken ka uruar Kosovën me rastin e 15 vjetorit të pavarësisë.

Blinken ka shkruar se këtë vit Kosova dhe SHBA kanë riafirmuar partneritetin e fortë dhe përkushtimin e përbashkët për demokraci, sovranitet dhe integritet territorial të Kosovës derisa janë shfaqur sfida të reja në mjedisin e sigurisë evropiane.

- Advertisement -

“Përparimi i Kosovës gjatë pesëmbëdhjetë viteve të pavarësisë është i jashtëzakonshëm për hapat e saj të mëdhenj në zhvillimin e një demokracie të qëndrueshme, multietnike dhe gjithëpërfshirëse”, ka shkruar Blinken në letrën e tij.

Sekretari amerikan ka thënë se SHBA është mirënjohëse për pritjen bujare që Kosova kishte bërë për refugjatët afganë dhe për përgjigjen e prerë të Kosovës për agresionin rus në Ukrainë.

- Advertisement -

“Kosova është një nga vendet më të reja në botë; qytetarët e saj me të drejtë janë krenarë për progresin që ka bërë Kosova në promovimin dhe avancimin e vlerave demokratike dhe forcimin e institucioneve për të ofruar qeverisje të mirë, sundim të ligjit dhe mundësi ekonomike për të gjithë kosovarët. Ne jemi thellësisht mirënjohës për pritjen bujare të Kosovës të afganëve të zhvendosur, përgjigjen e prerë të Kosovës ndaj luftës brutale dhe të paprovokuar të Rusisë kundër Ukrainës dhe për ndihmën ndaj gazetarëve dhe të tjerëve që kërkuan strehim në vendin tuaj”, ka shtuar Sekretari.

Në fund Blinkena ka thënë se normalizimi i raporteve me Serbinë me synim final njohjen reciproke mbetet çështje thelbësore në forcimin e paqes dhe sigurisë në rajon. Ai ka thënë se SHBA e përkrah fuqishëm propozimin frnako-gjerman dhe thotë se ajo do të çojë Kosovën drejt stabilitetit dhe integrimit evropian dhe euro-atlantik.

“Partneriteti i qëndrueshëm ndërmjet Shteteve të Bashkuara dhe Kosovës i ka rrënjët në mirëkuptimin reciprok, vlerat dhe miqësinë mes popullit tonë. Mezi pres të vazhdojmë bashkëpunimin për prioritetet tona të përbashkëta për të forcuar sigurinë dhe stabilitetin në Kosovë dhe në Ballkanin Perëndimor. Normalizimi i marrëdhënieve me Serbinë, në qendër të njohjes eventuale reciproke, mbetet thelbësor për këtë. Marrëveshja e propozuar së fundmi në kuadër të Dialogut të lehtësuar nga BE-ja ka mbështetjen tonë të fortë dhe do ta çojë në masë të madhe vendin tuaj drejt stabilitetit më të madh rajonal dhe integrimit evropian dhe euroatlantik. Përsëri urime të gjithë popullit të Kosovës – mikut, partnerit dhe aleatit tonë – në këtë ditë të rëndësishme. Ju uroj një vit të qetë dhe të begatë në vazhdim.” , përfundon letra e Blinken për pavarësi.

- Advertisement -
Lajmet e fundit
- Advertisement -
Lajme të lidhura
- Advertisement -