22.7 C
Pristina
Wednesday, July 24, 2024

Batalioni i bjellorusëve shkatërrojnë kullën vrojtuese të rusëve – i godasin me predha nga ndërtesa kolektive

- Advertisement -

Batalioni i vullnetarëve bjellorusë që janë pjesë e regjimentit Kastus Kalinouski që lufton përkrah forcave ukrainase, ka arritur të shkatërroj kullën vrojtuese të ushtrisë ruse nga një distancë e madhe.

Ata përdorën një lloj topi të njohur ndryshe si ATGM, nga i cili shkrepën predhat që ishin shumë precizë dhe hodhën në erë kullën vrojtuese të rusëve në Ukrainë.

- Advertisement -

Predha lansoheshin nga një ndërtesë kolektive dhe që ishte e kamufluar me përdhe dhe gjësende tjera. Aty shihen njëri prej vullnetarëve bjellorusë që përgatit koordinatat, dhe pasi që sigurohet se janë të sakta fillon me sulmin.

Ky batalion i bjellorusëve që nga fillimi i pushtimit rus në Ukrainë i janë bashkuar forcave ukrainase. E duke marrë parasysh se janë shtet fqinj i Ukrainës, duket se e njohin mirë terrenin, pasi janë bërë të pathyeshëm karshi rusëve.

- Advertisement -

Pamje të ngjashme të këtij batalioni janë publikuar edhe më parë, ku shumë prej tyre arrinin të shkatërronin tanke e mjete tjera të blinduara të ushtrisë së Vladimir Putinit. /

- Advertisement -
- Advertisement -
Lajmet e fundit
- Advertisement -
Lajme të lidhura
- Advertisement -