19.7 C
Pristina
E hënë, 5 Qershor, 2023

A e keni menduar ndonjëherë pse shkurtesa dhe emërtimi ndërkombëtar për Zvicrën është CH?

- Advertisement -

Të rekomanduara

Zvicra është një vend i famshëm për peizazhet e bukura alpine, industrinë bankare me famë botërore dhe çokollatat e shijshme. Megjithatë, një nga faktet më pak të njohura për Zvicrën është shkurtesa e saj me dy shkronja, CH.

Shkurtesa CH paraqet shprehjen latine Confoederatio Helvetica, që do të thotë Konfederata Zvicerane. Konfederata Zvicerane është emri zyrtar i Zvicrës dhe përbëhet nga 26 kantone ose shtete.

- Advertisement -

Shkurtesa CH u zgjodh sepse latinishtja ishte gjuha e diplomacisë në Evropë gjatë shekullit të 19-të, kur vendi po zyrtarizonte strukturën e tij politike. Përdorimi i alfabetit latin në dokumentet zyrtare ishte i zakonshëm në atë kohë dhe ishte gjithashtu një mënyrë për të treguar neutralitetin e Zvicrës në politikën evropiane.

Zvicra njihet për 4 gjuhë zyrtare: gjermanisht, frëngjisht, italisht dhe romanisht. Sidoqoftë, shkurtesa CH përdoret në të gjitha gjuhët zyrtare të Zvicrës, duke e bërë atë një simbol të unitetit. Akronimi është i lehtë për t’u njohur dhe kuptuar në çdo gjuhë, gjë që është thelbësore për një vend me një popullsi kaq të larmishme. Përdorimi i shkurtesës CH gjithashtu ndihmon në shmangien e konfuzionit midis Zvicrës dhe vendeve të tjera që mund të kenë emra të ngjashëm, si për shembull Suedia.

Shkurtesa CH ka një histori të gjatë që daton në shekullin e 19-të. Në 1864, Zvicra iu bashkua Unionit Ndërkombëtar të Telekomunikacionit (ITU), i cili më vonë u bë një agjenci e specializuar e Kombeve të Bashkuara që merrej me teknologjitë e informacionit dhe komunikimit. CH është caktuar nga ITU si kodi ndërkombëtar i zonës për Zvicrën dhe është përdorur që atëherë.

Confoederatio Helvetica e katër gjuhëve zyrtare të Zvicrës është:

- Advertisement -

Schweizerische Eidgenossenschaft (gjermanisht)

Confédération suisse (Frëngjisht)

Confederazione Svizzera (italisht)

Confederaziun svizra (romanisht)

Pse emri latin është kaq i ndryshëm nga katër zyrtarët?

Duhet ta keni vënë re se Zvicra quhet Helvetica në latinisht dhe nuk është aspak e ngjashme me katër emrat zyrtarë Schweiz, Suisse, Svizzera dhe Svizra. Kjo sepse emri Helvetica daton që nga koha pararomake. Kur romakët hynë në territoret zvicerane, atje jetonte një popull kelt i quajtur Helueti dhe të cilin romakët i quanin Helvetii. Me kalimin e kohës ky komb u latinizua dhe me ardhjen e alemanëve dhe burgundëve u gjermanizua edhe ai.

- Advertisement -
- Advertisement -

Të fundit

Peci i reagon Hotit: Hera e fundit që polemizoj me një analfabet

Ministri i Bujqësisë, Faton Peci, i është kundërpërgjigjur deputetit të LDK-së, Avdullah Hoti, i cili ka thënë se ministri...

Më shumë