-4 C
Pristina
20 Janar, 2021 - 11:11

Turqia

- Advertisement -

Erdogan iu bashkohet vendeve arabe, kërkon nga turqit t’i bojkotojnë produktet franceze

Deklaratat e presidentit të Francës, Emanuel Macron se “Islami është burim i ter.rorizmit ndërkombëtar” pas vr.asjes së mësuesit francez kanë ngjallur debate të mëdha...

“Në rast lufte, këta janë ishujt e parë grekë që mund të pushtohen”: Harta turke që alarmoi Greqinë

Tensioni vijon të jetë i lartë mes Turqisë dhe Greqisë me rikthimin gjatë mëngjesit të sotëm në Zonën Ekskluzive Ekonomike të pretenduar nga grekët...

Rritja e te nsioneve me Greqinë, Turqia del me njoftimin e rëndësishëm, zbulon çfarë ka gjetur në Detin e Zi

Ndërkohë që te nsionet mes Greqisë dhe Turqisë vazhdojnë të rriten, kjo e fundit ka njoftuar dje se ka gjetur burime të konsiderueshme gazi...

Tjetër përplasje mes Turqisë dhe SHBA-së, ministri i Jashtëm turk del me deklaratë të fortë

Ministri i Jashtëm turk Mevlüt Çavuşoğlu dënoi ashpër deklaratën e ish-nënpresidentit dhe kandidatit për president të SHBA-së në zgjedhjet e ardhshme të SHBA-së, Joe...

Vuçiq: Amerikanët, turqit dhe gjermanët po kujdesen për fëmijën e tyre të dashur – Kosovën

Presidenti serb Aleksandar Vuçiq ka akuzuar Shtetet e Bashkuara dhe vendet e tjera perëndimore për armatosjen e fqinjëve të Serbisë, të cilat janë anëtare...

Turqia i jep ultimatum Rusisë

Kreu i Ministrisë së Mbrojtjes së Turqisë, Hulusi Akar, tha se Ankaraja nuk ka ndërmend të tërheqë trupat e saj nga Siria, dhe për...

Publikohet xhirimi kur droni turk shkatërron sistemin kundërajror Pantsir S-1

Shpagimi dhe hakmarrja e Turqisë për vrasjen ka nisur që të enjten kur forcat turke në Siri kanë sulmuar me të gjithë potencialin ushtarak...

Trump paralajmëron Turqinë: Jam plotësisht i përgatitur të përdor forcat ushtarake që t’i mbrojë kurdët

Presidenti i SHBA’ve, Donald Trump, është treguar plotësisht i përgatitur për të përdorur forcën ushtarake nëse i nevojitet kundër Turqisë, pasi Ankaraja filloi një...

Kush janë kurdët dhe pse po i sulmon Turqia në Siri?

Nga Patrick Kingsley “The New York Times” Pushtimi turk i territorit që kontrollohet nga kurdët në veri të Sirisë, ka ndërlikuar më tej një luftë...

Turqia nis goditjen e madhe ndaj shtetit fqi

Aviacioni turk ka sulmuar një bazë të Forcave Demokratike Kurde Siriane në provincën Siriane të Hasaka, njoftoi televizioni Majadin. “Aeroplanët turq sulmuan selinë e forcave...
- Advertisement -

Te tjera

- Advertisement -