13.6 C
Pristina
E premte, 9 Qershor, 2023

Tërmeti shkund sërish Turqinë, krijohet panik tek banorët

- Advertisement -

Të rekomanduara

Një tërmet i fortë me magnitudë 4.9 ballë të shkallës Rihter goditi Kahramanmaras-in e shumëvuajtur të Turqisë, duke shkaktuar shqetësime të reja tek banorët.

Lëkundjet u regjistruan në orën 12:19 të mesditës me orën turke, me një thellësi fokale prej 7 kilometrash, ndërsa dy lëkundje të tjera të forta pasuan në më pak se një orë.

- Advertisement -

Konkretisht, një lëkundje me magnitudë 4.9 e më pas 4.3 ka ndodhur në mëngjes e tjetri pak orë më vonë.

Kreu i Agjencisë së Menaxhimit të Fatkeqësive të Turqisë (AFAD) tha se nuk ishin raportuar dëme apo viktima, ndërsa një profesor turk i sizmologjisë ia atribuoi lëkundjet paslëkundjeve të tërmeteve shkatërruese të shkurtit.

- Advertisement -
- Advertisement -

Të fundit

Kosova, “viktimë” e Perëndimit për ta shkëputur Serbinë nga Rusia e Kina

Hezitimi i Shteteve të Bashkuara të Amerikës dhe Bashkimit Evropian për ta goditur Serbinë pas tensioneve të fundit në...

Më shumë