25.7 C
Pristina
Saturday, June 22, 2024

Ky dyshohet të jetë motivi i masakrës në shkollën e Serbisë

- Advertisement -

Nxënësi Kosta K. (14) depërtoi sot në shkollën “Vladislav Ribnikar” në Vraçar dhe vrau nëntë persona, ndërsa disa të tjerë u plagosën.

- Advertisement -

Në rekordet e shkollës, thuhet se Kosta K. mori pjesë në shumë gara shkollore.

Mori pjesë disa herë në garat e matematikës dhe mori vlerësime.

- Advertisement -

Vitin e kaluar, Kosta fitoi edhe vendin e tretë në garën e historisë komunale. E gjithë festa e përgjakshme ka nisur sot pikërisht për inatin e tij ndaj mësuesit të historisë, klasën e së cilës e ka pushtuar mëngjesin e sotëm dhe ka nisur të qëllojë.

Të shtënat kanë ndodhur rreth orës 08:00, kur Kosta K. ka hyrë në shkollë dhe ka nisur të qëllojë rastësisht.

- Advertisement -

Fillimisht ka qëlluar mbi nxënësit dhe mësuesin në zyrën e historisë dhe më pas ka vazhduar.

Mësuesja e historisë Tatjana Stevanoviq është plagosur rëndë.

Stevanoviq u transportua në spital.

Nxënësi i dyshuar fillimisht vrau portierin e shkollës, Dragan Vlahoviq dhe më pas zbriti në korridor për të qëlluar.

Kujtojmë se studenti është vënë në pranga pak pas të shtënave.

MPB-ja ka bërë të ditur të dhënat e fundit për të shtënat.

“Në të shtënat që ndodhën mëngjesin e sotëm në shkollën fillore “Vladislav Ribnikar” në Vraçar, mbetën të vrarë tetë fëmijë dhe një roje, ndërsa gjashtë fëmijë dhe një mësues shkolle u plagosën dhe aktualisht po kujdesen në Qendrën Emergjente dhe në Tiršova. . Në oborrin e shkollës është gjetur dhe arrestuar nxënësi i kësaj shkolle K. K., i cili dyshohet se ka kryer këtë krim. Të gjitha forcat policore janë ende në terren dhe janë duke punuar intensivisht për zbardhjen e të gjitha fakteve dhe rrethanave që kanë çuar në këtë tragjedi”, thuhet në njoftimin e MPB-së.

- Advertisement -
Lajmet e fundit
- Advertisement -
Lajme të lidhura
- Advertisement -