8.1 C
Pristina
Thursday, April 25, 2024

Kurti pret në takim kandidatin për president të Serbisë që e njeh pavarësinë e Kosovës

- Advertisement -

Kryeministri i Kosovës Albin Kurti, ka pritur në takim kandidatin për president të Serbisë, nga Partia Republikane, Nikola Sanduloviq.

Ai tha se pavarësia e Kosovës është histori e përfunduar në vitin 1999.

- Advertisement -

Ndër të tjerat mes Kurtit dhe Sanduloviqit, u bisedua për tema të shumta.

U bisedua për temat aktuale, me fokus ngjashmëritë mes Asociacionit të komunave serbe në Kosovë dhe Republikës Srpska në Bosnjë dhe Hercegovinë. Duke folur për situatën aktuale në Serbi, u veçua mungesa e demokracisë, rreziku nga rritja e nacionalizmit dhe ndikimi i madh i Rusisë. Në takim u theksua rëndësia e pozicionimit të politikanëve të rinj në Kosovë dhe Serbi, si dy shtete aleatë të Shteteve të Bashkuara të Amerikës, si anëtare te Bashkimit Evropian dhe NATO-s në të ardhmen”, thuhet në njoftimin e Zyrës së Kryeministrit.

- Advertisement -
Lajmet e fundit
- Advertisement -
Lajme të lidhura
- Advertisement -