15.2 C
Pristina
Friday, September 29, 2023

Analisti austriak: Kosova pranoi marrëveshjen e Ohrit, Serbia e refuzoi atë

- Advertisement -

Analisti austriak Gerald Knaus, tha se siç ishte parashikuar dialogu sot ishte një tjetër dështim.

- Advertisement -

Ai tha se Serbia nuk pranoi marrëveshjen e Ohrit të marsit 2023.

“Ministri i Jashtëm Daçiq e tha sërish dje! Udhëheqësit serbë e thonë këtë në Beograd çdo javë në TV. BE-ja është shumë e ndarë për të bërë presion ose për të shpërblyer çdo ndryshim në sjelljen e Serbisë Nuk po bën asnjërin”, ka shkruar ai në rrjetin social ‘X’, i njohur më parë si ‘Twitter’. Ai tha se me këto veprimet Serbia nuk do të lëvizë.

- Advertisement -

Analisti austriak Gerald Knaus, theksoi se Kosova pranoi marrëveshjen e Ohrit të vitit 2023.

“Më pas ai insiston në një plan se si do të zbatohen të gjitha angazhimet e marra: një plan renditjeje. Kjo tingëllon e arsyeshme. Përveç (shih më lart): Serbia nuk do të pajtohet dhe nuk do të zbatojë asgjë. Kosova e di edhe këtë. Pra, Kosova nuk do të lëvizë pa këtë”, tha ai.

Sipas tij, BE-ja ka tre zgjedhje: “1. përfundoni këtë dialog sepse objektivisht nuk funksionon. Dhe pastaj?. 2. argumentojnë se Kosova duhet të bëjë një gjë të madhe edhe pa u pajtuar Serbia me të gjithë marrëveshjen dhe ndonjë sekuencë. Edhe sikur Prishtina të bënte hapin e parë, Serbia nuk do ta zbatonte pjesën tjetër të Ohrit. Kështu thotë. Duke e ditur këtë, Kosova refuzon. Pra, çdo takim përfundon në ashpërsi të rrezikshme. 3. Pranoni realitetin. Ridizajnoni dialogun tani”, theksoi ai.

- Advertisement -

- Advertisement -
Lajmet e fundit
- Advertisement -
Lajme të lidhura
- Advertisement -