8.1 C
Pristina
Thursday, April 25, 2024

Tërmeti apokaliptik, Meksika dërgon në Turqi qentë e saj të famshëm të kërkimit

- Advertisement -

Meksika, një vend i prirur ndaj tërmeteve, po dërgon një grup prej 16 qensh kërkim-shpëtim në Turqi, raporton BBC.

- Advertisement -

Qentë fituan zemrat e meksikanëve kur kërkuan në rrënojat e tërmetit që goditi Mexico City dhe rajonet e afërta në 2017, duke vrarë qindra njerëz.

Më e famshmja prej tyre, Frida, një Labrador Retriever i Artë e veshur me syze mbrojtëse dhe çizme që shpëtoi 12 njerëz gjatë karrierës së saj, vdiq nga pleqëria tre muaj më parë.

- Advertisement -

Por disa nga qentë me përvojë që kanë punuar përkrah Fridës në 2017 janë pjesë e ekipit, si Ecko.

Ministri i Jashtëm i Meksikës Marcelo Ebrard postoi në Twitter foto të qenve të shtrirë në pistë pak para nisjes.

Tërmeti më vdekjeprurës i Meksikës ndodhi në vitin 1985, kur të paktën 5,000 njerëz u vranë në kryeqytet dhe rrethinat e tij.

- Advertisement -

- Advertisement -
Lajmet e fundit
- Advertisement -
Lajme të lidhura
- Advertisement -