7 C
Pristina
Thursday, April 25, 2024

Të gjithë po flasin për tërmetin në Turqi, por situata është më e rënduar në Siri

- Advertisement -

Situata në terren pas tërmetit që tronditi Turqinë dhe Sirinë të hënën është “më katastrofike” në shtetin sirian, sipas drejtorit të “Syrian American Medical Society Foundation” (SAMS).

- Advertisement -

“Është një situatë katastrofike si në Turqi ashtu edhe në Siri – edhe pse në shtetin sirian është më katastrofike”, tha Dr. Bachir Tajaldin për CNN.

Mbi një dekadë konflikti në Sirinë veriore ka shkaktuar “situatë të rëndë ekonomike” duke e bërë shumë më të vështirë përgjigjen ndaj krizës aktuale, sipas Tajaldin.

- Advertisement -

“Dje në Sirinë veriore ne evakuuam dy maternitete për shkak të ndikimit fizik të tërmetit në infrastrukturë”, shtoi ai.

Në të kundërtën, “situata në Turqi është e koordinuar pasi ka një qeveri të përgjegjshme”, shpjegoi ai, duke shtuar se në Sirinë veriore “shumica e shërbimeve ofrohen nga OJQ-të” për shkak të mungesës së investimeve afatgjata në rimëkëmbjen e vendit.

Ndryshe, disa pjesë, duke përfshirë Idlib, janë ende të kontrolluara nga rebelët antiqeveritar sirian.

- Advertisement -
Lajmet e fundit
- Advertisement -
Lajme të lidhura
- Advertisement -