29.2 C
Pristina
Thursday, July 18, 2024

Media ndërkombëtare: Kurti nuk “shantazhohet” – ky është afati i fundit që Kosova të nënshkruajë një pakt me armikun e vjetër!

- Advertisement -

Dialogu Kosovë-Serbi vazhdon të jetë në qendër të zhvillimeve politike në rajon dhe vetëm.

arrijnë një marrëveshje finale.

- Advertisement -

Njohja reciproke dhe Asociacioni janë dy nga kërkesat që Kosova dhe Serbia po kërkojnë që të realizohen në vazhdimësi.

Këto zhvillime kanë tërhequr vëmendjen e medias ndërkombëtare “Euronews” e cila i ka kushtuar një artikull të veçantë ngjarjeve të fundit dhe vizitave të ndërkombëtarëve ne Prishtinë dhe Beograd.

- Advertisement -

Shkrimi i plotë nga Euronews:

Nën presionin të vazhdueshëm nga aleatët e tij amerikanë dhe evropianë për të arritur një marrëveshje me Serbinë, së dunti kryeministri i Kosovës paralajmëroi se nuk do t’i dorëzohej “shantazhit”.

Marrëdhëniet midis Beogradit dhe shtetit të tij janë përshkuar nga kriza në krizë dhe fuqitë perëndimore janë të prirura t’i japin fund ciklit të tensioneve në këtë cep të Evropës Juglindore.

- Advertisement -

Afati i fundit që Kosova të nënshkruajë një pakt me armikun e vjetër po afrohet me shpejtësi.

Në një intervistë për AFP, kryeministri i Kosovës Albin Kurti pohoi se SHBA-ja dhe BE-ja kishin kërkuar që Beogradi dhe Prishtina të arrijnë një marrëveshje deri në mars.

Prej muajsh, diplomatë evropianë dhe amerikanë kanë lëvizur mes dy kryeqyteteve për këtë qëllim, shpjegoi ai.

Në qendër të tensioneve mes dyshes është refuzimi i Beogradit për të njohur pavarësinë e Kosovës.

Kosova, shpalli pavarësinë në vitin 2008, një dekadë pas një lufte të përgjakshme që përfundoi vetëm me një fushatë bombardimesh të NATO-s të udhëhequr nga SHBA.

15 vjetori i shpalljes së pavarësisë së Kosovës është më 17 shkurt.

Sipas Kurtit, “qendër” e çdo pakti duhet të jetë njohja e Kosovës nga Serbia, e cila me mbështetjen e aleatit të saj rus po e bllokon Prishtinën që të marrë një vend në OKB.

“Pengesa jonë më e madhe është se Beogradi insiston në kërkimin e makinës së kohës,” insistoi lideri i Kosovës.

Por “nuk është e mundur. Kosova është një vend i pavarur dhe do të ishte më mirë që Serbia ta njohë atë”, vazhdoi ai, duke thënë se kjo mund të përshpejtojë integrimin evropian të Beogradit.

Fuqitë perëndimore, të udhëhequra nga SHBA-të, duan që territori i vogël ballkanik prej 1.8 milionë banorësh të krijojë një shoqatë komunash ku jetojnë pjesëtarët e pakicës serbe. Kjo ide u propozua për herë të parë sipas një marrëveshjeje të lidhur nën sytë e Brukselit një dekadë më parë.

Kurti pretendon se kjo do të përbënte krijimin e një fuqie potencialisht subversive serbe paralelisht me institucionet e Kosovës.

Minoriteti serb i Kosovës, rreth 120,000 njerëz, refuzon besnikërinë ndaj qeverisë së Prishtinës. Të inkurajuar nga Beogradi, pati protesta dhe incidente të dhunshme të shpërndara në fund të vitit të kaluar, veçanërisht në veri.

“Ne nuk mund të shantazhohemi”, tha Kurti. “Ne nuk mund të kemi frikë. Ne jemi një popull i guximshëm që kërkojmë trajtim të drejtë, barazi dhe njohje reciproke.”

“Nuk është e drejtë të bësh presion mbi vendin më pro-evropian, më proamerikan, më demokratik në Ballkanin Perëndimor”, tha ai. “Është Beogradi ai që duhet të jetë nën presion. Serbia nuk është një vend normal. Serbia nuk e di se ku janë kufijtë e saj”.

Edhe presidenti serb Aleksandër Vuçiq u ankua kohët e fundit për presionin e Perëndimit për të normalizuar marrëdhëniet me Kosovën.

“Ata thanë: duhet ta pranoni këtë plan, përndryshe do të duhet të përballeni me një ndërprerje të procesit të anëtarësimit evropian, një ndalim dhe tërheqje të investimeve dhe një sërë masash ekonomike dhe politike që do t’i bëjnë shumë dëm Republikës. të Serbisë”, tha ai për televizionin serb.

- Advertisement -
- Advertisement -
Lajmet e fundit
- Advertisement -
Lajme të lidhura
- Advertisement -