23.4 C
Pristina
20 Shtator, 2020 - 14:03

TË NDRYSHME

- Advertisement -

Mijëra shqiptarë janë shëruar aty, janë bërë mrekulli të mëdha/ Ja kush e ndërtoi Kishën e Laçit

Nga shekulli XIII, kur u ngrit shenjtërorja e parë e Shëna Ndout në Laç e deri në vitin 1967, kur u rrënua, kaluan shekuj,...

Misteri i Kishës së Laçit, si u paralizuan 32 ushtarët që shkuan ta shembnin

Kisha e Laçit në Shqipëri ka një mister brenda historisë së saj, ku jo rrallëherë është komentuar edhe nga studius të huaj. Kjo kishë...

Ukrainasja me origjinë shqiptare, kthehet të jetojë në vendin e të parëve

Vendlindje ka Ukrainën, por me kombësi është shqiptare. Quhet Nelly dhe flet shqip. Në një rrëfim Nelly flet për origjinën e saj. Nelly ka lindur...

Eksperti amerikan për siguri: Shqipëria e madhe është realitet

Perëndimi duhet të heqë dorë nga fantazia se paqja afatgjate në Ballkan mund të arrihet me izolimin e Serbisë, por edhe Beogradi duhet të...

Meda në zi, humb familjarin e dashur

Mehdin Përgjeçaj, këngëtari kosovar i njohur si “Meda”, ka humbur një person të dashur për të. Meda ka njoftuar fansat se daja i tij ka...

Emigrant në 1992, sot në radhët e partisë CDU në Gjermani- Historia e Besnikut nga Kosova

Besnik Kelmendi lindi në Ruhot te qytetit të Pejës. Eshte biznesmani dhe politikan Shqiptaro – Gjerman pjese e partise CDU,njëheresh anëtar i kryesisë ne...

6 fotografi mahnitëse të Ushtrisë së Kosovës gjatë detyrës

Ushtria e Kosovës e krijuar së fundit është krenaria e Republikës, dhe si e tillë ka jnë rol shumë të rëndësishëm për mbrojtjen e çdo...

Pse shqiptarët thonë pi dhe jo tymos duhan: Kështu kishte sqaruar Faik Konica

Shqiptarët zakonisht thonë ‘pi duhan’ dhe jo ‘tymos’ ashtu siç i përshtatet më shumë. Por, kjo ka një shpejgim, dhe madje e kishte sqaruar...

Aida, vajza që serbët e dogjën në bibliotekë me 3 milionë libra

Forcat e armatosura serbe nuk kanë kursyer asgjë, gjatë gjenocidit të tyre edhe në Bosnje. Ata dogjën edhe një vajzë të pasionuar pas librave...

Kjo është nëna: 1128 injeksione për 9 muaj për të sjellë në jetë një fëmijë

Dashuria e nënës është aq e fuqishme sa mund të sakrifikojë edhe jetën për të mbrojtur fëmijët e saj. Nëna mund të arrijë në...
- Advertisement -

Must Read

Grenell vjen në Kosovë vet i 14’ti: shpalosin projektet multimilonëshe

Emisari Special i Presidentit Trump për dialogun Kosovë-Serbi, Richard Grenell, nesër do të vijë në Kosovë bashkë me 13 zyrtarë tjerë amerikanë. Burime të...
- Advertisement -

Deklarohet Thaçi, tregon çka bisedoi pas takimit me Erdoganin

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi ka paralajmëruar fuqizim të partneritetit me Turqinë, të cilin e ka quajtur strategjik. Përmes një shkrimi në Twitter, ai e...

Spanja një ndër 5 shtetet e Europës që nuk njeh shtetin e Kosovës Ja sa vullnetar shqiptarë luftuan për shlirimin e Spanjës

Vullnetarët shqiptarë të Luftës së Spanjes kanë qenë:Asim Vokshi, Daut Muço Podgorani. Emrush Myftari, Emin Agolli, Fehmi Muço , Faik Dardha, Hamdi Kolonja, Hulusi...

Edi Rama në televizionin Grek: S’ka marrëveshje me ju, krenar që jam mik me Erdoganin

Kryeministri Edi Rama në një intervistë për televizionin grek “Mega” foli për çështjen e detit me Greqinë. Rama tha se nga Italia dhe Egjipti, në...