5.8 C
Pristina
22 Janar, 2021 - 11:20

Amerika

- Advertisement -

Vuçiq: Amerikanët, turqit dhe gjermanët po kujdesen për fëmijën e tyre të dashur – Kosovën

Presidenti serb Aleksandar Vuçiq ka akuzuar Shtetet e Bashkuara dhe vendet e tjera perëndimore për armatosjen e fqinjëve të Serbisë, të cilat janë anëtare...

Flamuri amerikan vendoset para hyrjes së Kuvendit, Osmani: Miqësia me Amerikën, referencë e përhershme e Kosovës

Për nder të 244 vjetorit të Pavarësisë së Shteteve të Bashkuara të Amerikës, flamuri amerikan është vendosur para hyrjes së objektit të Kuvendit të...

Shtetet e Bashkuara mbushin 244 vjet – Historiku i kësaj dite dhe fuqia e të parit të botës

Shtetet e Bashkuara sot e shënojnë Ditën e Pavarësisë. Më 4 korrik 1776, delegatët e 13 kolonive të atëhershme e kishin miratuar Deklaratën e...

Ambasada Amerikane tregon çka pritet të ndodhë në takimin e Shtëpisë së Bardhë

Kanë mbetur vetëm edhe nëntë ditë deri në takimin e 27 qershorit në Shtëpinë e Bardhë ku liderët e Kosovës dhe Serbisë do të...

Hulumtimi, kosovarët vazhdojnë të jenë 100% pro amerikan

Kosovarët vazhdojnë ta kenë të palëkundur qëndrimin e tyre në raport me Shtetet e Bashkuara të Amerikës, duke e konsideruar si aleatin më të...

Fotoreportazh: Amerika del ‘jashtë kontrollit’

Katër policë u qëlluan në St. Louis të SHBA natën e shkuar, teksa u mbush java me protesta të dhunshme pas vdekjes së George...

Kaosi në SHBA: Pentagoni ndërmerr hapin e rrallë, ushtarët janë urdhëruar të bëhen gati brenda pak orësh

Ndërsa trazirat u përhapën në dhjetëra qytete amerikane, Pentagoni ndërmori një hap të rrallë duke urdhëruar ushtrinë që të vërë në gatishmëri disa njësi...

Një polic qëllohet për vdekje në Kaliforni, ushtria vihet në gjendje gatishmërie

Dy zyrtarë të Shërbimit Mbrojtës Federal janë qëlluar me armë gjatë protestave të mbrëmjes së të premtes në Oakland të Kalifornisë. Njëri prej tyre...

“Kallet” ShBA-ja, në shumë qytete shpërthejnë protesta pas mbytjes së qytetarit nga polici

Në disa qytete të Shteteve të Bashkuara kanë shpërthyer protesta pas vrasjes së një afrikano-amerikani në duart e policisë në Minneapolis. Qindra njerëz dolën afër...

Dy aeroplanë rusë i afrohen shumë një aeroplani amerikan, pati rrezik për përplasje

Forcat detare të Shteteve të Bashkuara kanë njoftuar se dy aeroplanë luftarakë rusë të tipit “Su-35” kanë fluturuar në mënyrë të pasigurt dhe joprofesionale...
- Advertisement -

Te tjera

- Advertisement -