23.4 C
Pristina
E hënë, 5 Qershor, 2023

Po nuk u bë paga mininale 500 euro, deri 750 mijë veta mund ta lëshojnë Kosovën drejt Gjermanisë

- Advertisement -

Të rekomanduara

Nga Viktor Buzhala

Dmth nga 1.2 milione kosovare te afte per pune, 750 mije nga ta as nuk kerkojne pune.

- Advertisement -

Pra, s’done me punu edhepse vitrinat e lokaleve jane mbushe me afishe: kerkojme punetorë.

Shumica rrine kot tan diten ne pritje te vizes per Gjermani.

Qeveria duhet urgjentisht qe te mos shperndaje vitra, por qe ta beje pagen minimale 350- 500 euro varesiaht nga natyra e punes, ti detyroje bizneset qe te paguajne pagen ne ore dhe nese i ndalin ne pune jashte orari s’kane qare pa ua pagu, t’i detyroje t’i respektojne ditet e pushimit dhe t’i detyroje tu japin bonuse nese kane rezultate te larta.

Kjo politike nuk i godet bizneset, thjeshte ndikon qe ato te blejne me pak mercedesa, BMW apo audi’a. Ndersa tek punetoret ndikon qe tu thehet mendja e te mos shkojne drejt Gjermanise.

- Advertisement -

Kosova s’ka me u zhvillu ndryshe sepse per zhvillim duhen njerez qe punojne e jo asi qe i mbushin kafet dite e nat.

- Advertisement -
- Advertisement -

Të fundit

Familja Susuri i jep lamtumirën e fundit 46-vjeçarit që u gjet pa shenja jete, dyshohet se kreu vetëvrasje

Një ngjarje e rëndë ka ndodhur natën e 4 qershorit në fshatin Vlashnje në Prizren ku një burrë 46-vjeçar...

Më shumë