25.7 C
Pristina
Saturday, June 22, 2024

Ish-kryediplomati kosovar: Edhe liberalizimi kushtëzohet me pranimin e planit franko-gjerman

- Advertisement -

Ish-kryediplomati i Kosovës, Petrit Selimi, thotë se mospranimi i planit të BE-së, i njohur si franko-gjerman, nga ana e Kosovës do të thotë kushtëzim për proceset integruese, madje edhe liberalizimi i vizave mund të kushtëzohet me po këtë plan.

- Advertisement -

Selimi thotë pranimi i këtij plani do të thotë se Serbia i njeh pasaportat, simbolet e kufijtë e Kosovës.

“E padrejtë apo jo, por anëtarësimi i Kosovës në NATO, Këshill të Europës, madje edhe liberalizimi i vizave kushtëzohen me pranimin e planit të përbashkët të Francës, Gjermanisë, BE-së dhe SHBA-së. Kjo marrëveshje do të thotë se Serbia do të njohë pasaportat, simbolet, kufijtë e Kosovës. Gjithashtu, kjo do të thotë se Kosova krijon një asociacion”, ka shkruar ai në Twitter.

- Advertisement -

Dje kryeministri Kurti shpalosi gjashtë kushtet e hartuara “për ata që kërkojnë Asociacion”. Në mesin e këtyre pikave ishte edhe zbatimi i këtij mekanizmi pas dy shtetet fqinje ta njohin njëra-tjetrën.

- Advertisement -
Lajmet e fundit
- Advertisement -
Lajme të lidhura
- Advertisement -