12.7 C
Pristina
Tuesday, March 21, 2023

Zana Avdiu e thotë publikisht: Unë e kam marrë trashëgiminë nga babai, shtëpinë në fshat e morëm unë e motra

- Advertisement -

Të rekomanduara

Aktivistja Zana Avdiu derisa po fliste për të drejtën e gruas tha se personalisht ajo e ka marrë trashëgimin nga familja e saj.

Avdiu në emisionin ‘Pressing’ në T7 tha se shtëpinë e familjes së saj në fshatin e tyre e kanë marrë ajo dhe motra e saj, dhe këtë thotë se e kanë bërë në emër të të drejtës së feminizmit.

Unë e kom marrë trashëgiminë. Në fshat atje ku e kemi shtëpinë, është ahtëpia ku kanë rrit të gjithë axhallarët e mi, hallat dhe gjyshi. Atë shtëpi familja na kanë dhënë mu edhe motrës tem. Dmth pjesa kryesore të tokës dhe shtëpisë së vjetër e kemi marrë unë edhe motra, kjo ka qenë për cështje feministë.

- Advertisement -

Vëllezërit i kanë marrë pjesët tjetra, që nuk kanë qenë pjesë kyqe të asaj pasunie. Vendin ku janë lind, rrit, e ku ka jetu gjyshi jonë, e kemi marrë na qikat. Këtë e kemi bo në emër të drejtës së feminizmit që qikat janë pjesë e kësaj familje”.

- Advertisement -

Të fundit

Njohja e Kosovës nga Serbia, Eurodeputetja Moretti: Vuçiq nuk ka asnjë rrugë tjetër

Eurodeputetja Aleksandra Moretti ka komentuar takimin e së shtunës Kurti-Vuçiç. Në emisionin “Zona Zero”, ajo tha se ishte ditë historike...
- Advertisement -

Më shumë

- Advertisement -