7.7 C
Pristina
E martë, 6 Dhjetor, 2022
- Advertisement -

Zv/sekretari i NATO’s: Të gatshëm të ndërhyjmë nëse rrezikohet stabiliteti në Kosovë

Zëvendësekretari i NATO-s, Mircea Geoana, ka reaguar pas situatës së krijuar në veri të Kosovës.

- Advertisement -

Geoana përmes një cicërime në Twitter ka njoftuar se ka biseduar me emisarin special të BE’së për dialogun, Kosovë-Serbi, Miroslav Lajçak.

Ai tha se Kosova dhe Serbia duhet të parandalojnë përshkallëzimin, por thotë se KFOR’i është i gatshëm për të ndërhyrë nëse rrezikohet stabiliteti.

“Fola me Përfaqësuesin Special të BE’së, @MiroslavLajcak për situatën e tensionuar në veri të Kosovës. Si Beogradi ashtu edhe Prishtina duhet të tregojnë përmbajtje dhe të parandalojnë përshkallë[email protected]_KFOR mbetet vigjilent dhe i gatshëm për të ndërhyrë nëse rrezikohet stabiliteti”.

- Advertisement -

Kujtojmë se sot gjatë ditës, serbët janë larguar nga institucionet e Republikës së Kosovës.

- Advertisement -
Të fundit
- Advertisement -
Lajme të lidhura
- Advertisement -