20.7 C
Pristina
Monday, August 8, 2022

“Zbythet” Putin/ Ukrainasit po i dërmojnë me “HIMARS”, rusët: Tani keni për ta parë

Moska ka paralajmëruar për pasoja serioze nëse Ukraina përdor sisteme raketore të prodhuara nga Shtetet e Bashkuara të Amerikës, ose armë me rreze të gjatë veprimi të furnizuara nga NATO.

CNN raporton se paralajmërimi është bërë nga kreu i delegacionit rus për bisedimet në Vjenë për çështjet e sigurisë ushtarake dhe kontrollit të armëve.

“Nëse Forcat e Armatosura të Ukrainës përdorin MLRS amerikane ose armë të tjera me rreze të gjatë veprimi të NATO-s kundër territorit rus, pasojat do të jenë më se serioze”, tha Gavrilov sipas një deklarate të publikuar nga Ministria e Jashtme ruse, raporton abcnews.al.

“Një rritje në transferimin e armëve perëndimore në Kiev mund ta detyrojë Rusinë të kalojë në reagime më të ashpra,” tha ai.

Gavrilov tha gjithashtu se të gjitha synimet kryesore të vendosura nga Presidenti Vladimir Putin do të përmbushen në Ukrainë dhe u bëri thirrje qeverive perëndimore të dëgjojnë shqetësimet e Rusisë.

Ndërkohë ministri ukrainas i Mbrojtjes Oleksiy Reznikov tha të martën se Shtetet e Bashkuara dhe aleatët e tjerë kanë lavdëruar përdorimin e vendit të tij të sistemeve të dhuruara, të tilla si

Sistemi i Raketave të Artilerisë së Lëvizshmërisë së Lartë, me zyrtarë në Uashington që thonë se Rusia ende nuk ka hequr asnjë nga artileri raketore perëndimore të talentuar.

Ministri ukrainas i mbrojtjes tha se armët e dhuruara “tashmë po ndikonin në rrjedhën e luftës”.

HIMARS, me rreze dhe saktësi më të lartë se ajo e artilerisë ekuivalente ruse, ka lejuar Ukrainën të godasë objektivat mirë brenda territorit të kontrolluar nga Moska, tha shefi i shtabit të presidentit ukrainas javën e kaluar.

Gjermania ka dorëzuar gjithashtu tre sisteme raketahedhëse të shumëfishta Mars II nga stoqet e saj të ushtrisë, si dhe pesë armë kundërajrore vetëlëvizëse Gepard dhe tre aviatorë vetëlëvizës në Ukrainë, tha të martën ministrja gjermane e Mbrojtjes Christine Lambrecht.

Të fundit
Lajme të lidhura