8.5 C
Pristina
Wednesday, October 5, 2022
- Advertisement -

Zbulohet se kush janë hakerët që e sulmuan Shqipërinë (FOTO)

Mediat iraniane kanë publikuar fotot e katër personave që thuhet se janë përgjegjës për sulmin kibernetik ndaj Shqipërisë.

- Advertisement -

Sipas Iran International, ata janë autorë të disa sulmeve kibernetike globale dhe janë të lidhur me agjenci të ndryshme të inteligjencës qeveritare në Teheran.

Rasti më i fundit i një sulmi kibernetik shkatërrues, që u atribuohet operativëve të inteligjencës iraniane, ishte një ndërhyrje e hakerëve në sistemet kompjuterike të qeverisë shqiptare, që filloi në vitin 2021 dhe përfundoi me një ndërprerje masive në korrik, sipas hetimeve të sigurisë të Microsoftit. Informacioni u vodh dhe shërbimet publike u ndërprenë nga hakerët iranianë, sepse Shqipëria strehon një grup opozitar, shkruan media iraniane.

Javën e kaluar, Shqipëria ndërpreu marrëdhëniet diplomatike me Iranin dhe dëboi diplomatët e saj.

- Advertisement -

Sipas informacionit të marrë nga firma e sigurisë kibernetike Backdoor, kreu i luftës kibernetike të Gardës Revolucionare të Iranit (IRGC) është një person i identifikuar si Hamidreza Lashkarian (Lashgarian) 61-vjeçar, me banim në Teheran, pedagog universitar. Ai ka një histori të përfshirjes në operacione të ndryshme të inteligjencës së IRGC-së kundër lundrimit komercial dhe aktiviteteve të tjera klandestine.

Vitin e kaluar, një grup i quajtur Sayyad Project kishte shënjestruar aeroportin e kryeqytetit të Shqipërisë, Tiranë. Një grup kibernetik anti-Iran, i quajtur Lab Dookhtegan ose Read My Lips, zbuloi identitetin e personit që drejtonte sulmin kibernetik si Mohammad-Bagher Shirinkar.

Pseudonimi i tij është Mojtaba Tehrani, i sanksionuar nga Shtetet e Bashkuara për lidhjen e tij me IRGC.

- Advertisement -

Vëllai i tij Mhammad-Hossein Shirinkar, është gjithashtu një nga aktorët kryesorë në grupin Sayyad. Ai thuhet se është kreu i Inspektoratit të Inteligjencës së IRGC, sipas Lab Dookhtegan.

Një operator tjetër është Mehdi Hashemi Tughraljardi, i cili është kunati i vëllezërve Shirinkar. Ai është gjithashtu i sanksionuar nga ShBA-ja dhe drejtor i përgjithshëm i një kompanie digjitale në Teheran./Euronews.al

- Advertisement -
Të fundit
- Advertisement -
Lajme të lidhura
- Advertisement -