3.7 C
Pristina
28 Nëntor, 2020 - 18:45

Zbulohen simptomat më të hershme të koronavirusit që mund të shpëtojnë jetën tuaj

- Advertisement -

Koronavirusi është një sëmundje infektive që është konfirmuar në më shumë se 38 milionë njerëz në të gjithë botën. Megjithëse shumë prej nesh kanë memorizuar simptomat e para të kësaj sëmundje, ka shenja që mund t’ju paralajmërojnë më herët se jeni të infektuar.

Sipas Shoqatës Britanike të Dermatologëve, e cila analizoi simptomat e raportuara përmes aplikacionit Covid Symptom Study, buzët e thata, të lënduara dhe të copëtuara mund të jenë një nga shenjat më të hershme.

Shenjat orale të koronavirusit janë vetëm një numër i vogël i simptomave të mundshme që shfaqen në lëkurë.

“Gjatë pandemisë së koronavirusit, u bë e qartë se përveç simptomave kryesore të etheve dhe kollës, simptomat mund të zhvillohen edhe në lëkurë. Raportet nga Kina, dhe më pas nga Evropa, treguan se SARS-CoV-2 në 20 përqind të rasteve tregon simptoma në lëkurë, pasi që virusi shkakton shumë reaksione imune. Kështu mund të përjetoni buzë të lënduara, të cilat thahen. Dhimbja e gojës mund të ndodhë gjithashtu”, thanë dermatologët në një deklaratë.

Sidoqoftë, vetëm sepse buzët tuaja janë të thata nuk do të thotë domosdo se keni koronavirus, veçanërisht gjatë kësaj periudhe të vitit.

Këshilla është që të mbuloni gojën me shall gjatë motit të ftohtë kur jeni jashtë. Sidoqoftë, nëse buzët tuaja janë të ndryshme nga zakonisht në këtë periudhë të vitit, këshilla është që të izoloheni menjëherë dhe të testoheni para shfaqjes së simptomave të dukshme.

Të fundit

AAK porosi PDK’së: Ramushi e meriton të jetë Shef i Shtetit, e ndali ndarjen e Kosovës

Veç në AAK po e përmendin se Ramush Haradinaj duhet të bëhet Shef i Shtetit. I fundit që ka folur është Ahmet Isufi, i...

Mali i Zi e shpall ambasadorin serb person “non grata”

Ambasadori serb në Malin e Zi, Vladimir Bozovic është shpallur person “non grata”. Madje sipas mediave serbe atij i është kërkuar që të largohet nga...

Kurti uron 28 Nëntorin: Uroj që luftëtarët e akuzuar të dalin ballëlartë nga gjyqet fort speciale

Kreu i Lëvizjes Vetëvendosje, Albin Kurti, ka uruar Ditën e Flamurit, 28 Nëntorin. Me anë të një postimi të gjatë në rrjetin social Facebook, Kurti...

Shqipëria lë shenja në Dubai, Burj Khalifa stoliset me flamurin shqiptar

Burj Khalifa, ndërtesa më e lartë në Dubai është ndriçuar sonte me flamurin shqiptar, në nder të 28 nëntorit. Një lexues ka dërguar një video...

Në ditën e Festës Kombëtare të popullit shqiptar, Vuçiq vendos tanket ruse pranë kufirit me Kosovën

Ditën e sotme Shqipëria feston Ditën e Pavarësisë dhe për këtë nuk kanë munguar ceremonitë dhe organizimet e ndryshme, edhe pse të kufizuara për...

Ishin tmerr për turqit – Gjergj Kastrioti Skënderbeut dhe Janosh Huniadi bashkohen në Prizren

Në oborrin e Katedralës ” Zonja Ndihmëtare” në Prizren, në organizim të Kishës Katolike dhe Ambasadës së Hungarisë në Kosovë, është vendosur busti i...

Ministria e Arsimit e ka të caktuar të hënën pushim, SBAShK-u thotë se s’përfillin vendimin e Kryeministrit

Ligji për Festat Zyrtare në Kosovë dhe kalendari për vitin shkollor 2020/2021 i Ministrisë së Arsimit dhe Shkencës janë në konflikt. Përderisa i pari...

Të tjera nga rubrika

AAK porosi PDK’së: Ramushi e meriton të jetë Shef i Shtetit, e ndali ndarjen e Kosovës

Veç në AAK po e përmendin se Ramush Haradinaj duhet të bëhet Shef i Shtetit. I fundit që ka folur është Ahmet Isufi, i...

Mali i Zi e shpall ambasadorin serb person “non grata”

Ambasadori serb në Malin e Zi, Vladimir Bozovic është shpallur person “non grata”. Madje sipas mediave serbe atij i është kërkuar që të largohet nga...

Kurti uron 28 Nëntorin: Uroj që luftëtarët e akuzuar të dalin ballëlartë nga gjyqet fort speciale

Kreu i Lëvizjes Vetëvendosje, Albin Kurti, ka uruar Ditën e Flamurit, 28 Nëntorin. Me anë të një postimi të gjatë në rrjetin social Facebook, Kurti...

Shqipëria lë shenja në Dubai, Burj Khalifa stoliset me flamurin shqiptar

Burj Khalifa, ndërtesa më e lartë në Dubai është ndriçuar sonte me flamurin shqiptar, në nder të 28 nëntorit. Një lexues ka dërguar një video...