23.2 C
Pristina
Wednesday, June 29, 2022

Xi Jinping paralajmëron NATO-n: Kujdes, mund të përsëritet “Ukraina”

Presidenti kinez Xi Jinping paralajmëroi NATO-n që të bëjë kujdes me zgjerimin e aleancës, duke sjellë si shembull atë që po ndodh në Ukrainë.

Gjatë fjalimit të tij në virtual në prag të samitit të BRICS me liderët e Rusisë, Indisë, Brazilit dhe Afrikës së Jugut ai tha se “kriza e Ukrainës është një thirrje zgjimi”, duke theksuar se rreziqet e një “zgjerimi të aleancave ushtarake” dhe një “kërkimi për sigurinë e dikujt në kurriz të të tjerëve”, mund të sjellë Iuftëra të reja.

Kina, India dhe Afrika e Jugut abstenuan në një rezolutë të OKB-së që dënon pushtimin rus të Ukrainës, ndërsa Pekini dhe Nju Delhi kanë lidhje të forta ushtarake dhe energjetike me Moskën.

Të fundit
Lajme të lidhura