7.7 C
Pristina
E mërkurë, 7 Dhjetor, 2022
- Advertisement -

Vuçiq reagon pas vendimit të Qeverisë për mos shtyrje të afatit: Po vijnë ditë të vështira

Presidenti i Serbisë, Aleksandër Vuçiq, ka vazhduar propagandën kundër vendimit të Kosovës që serbët të konvertojnë targat nga “KM” në “RKS”.

Vuçiq ka thënë të martën se Quinti i ka kërkuar kryeministrit të Kosovës Albin Kurtit që ta shtyejë vendimin për targat.

- Advertisement -

“Por Kurti ka qenë kundër”, ka thënë Vuçiq.

“Na presin kohë të vështira, do të jemi me serbët në Kosovë, të cilët kanë treguar se nuk duan ta dëgjojnë Kurtin e as të tjerët, por veten dhe ndërgjegjen e tyre”, ka thënë Vuçiq, ka raportuar novosti.

Emisari amerikan për Ballkanin Perëndimor, Gabriel Escobar dhe i dërguari i Bashkimit Evropian për dialogun, Miroslav Lajçak, kanë kërkuar nga Kurti që ta shtyejnë afatin për targat.

- Advertisement -

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti ka thënë se afati i fundit kur qytetarët mund t’i kthejnë targat në targa legjitime RKS është data 31 tetor.

Ai ka ftuar qytetarët që veturat e tyre nga targat ilegale ti kthejnë në RKS.

“Ne tashmë e kemi bërë një shtyerje të afatit më 31 korrik e kemi shtyrë afatin për një muaj dhe në vend që të jetë më 31 tetor është shtyrë me 1 nëntor në vend se të jetë 30 shtator data e fundit është 31 tetori kur të gjithë qytetarët e Kosovës që kanë automjete me targa të stërvjetëruara KM, PR e të ngjashme ti konvetojnë ato në targa legjitime”, tha Kurti.

- Advertisement -
Të fundit
- Advertisement -
Lajme të lidhura
- Advertisement -