19 C
Pristina
Wednesday, June 19, 2024

Vuçiq, gati sanksionet për Rusinë, Serbia i kthen shpinën ‘vëllait të madh’ pas presionit

- Advertisement -

Mediat në Rusi kanë paralajmëruar zhvillime të bujshme. Marrëdhëniet e Serbisë me Rusinë dhe BE-në kanë qenë shumë të përfolura këto kohë.

- Advertisement -

Beogradi është vënë nën presion nga perëndimi që të harmonizojë politikën e saj të jashtme me BE-në dhe të vendosë sanksione ndaj Rusisë ndërkohë që kjo e fundit e do Serbinë nën sferën e saj. Por, duket se Perëndimi ka fituar në këtë përballje pasi mediat ruse po paralajmërojnë ‘thyerjen’ e Vuçiqit për sa i takon sanksioneve mbi Rusinë.

Në disa artikuj të kohëve të fundit, mediat ruse shkruajnë se Vuçiq do të nisë vendosjen e sanksioneve ndaj Rusisë pas presionit të fortë të perëndimit dhe se ai ka dhënë tashmë udhëzime për të minimizuar lidhjet zyrtare me Moskën.

- Advertisement -

Është paralajmëruar se në mars do të vendoset regjimi i vizave për qytetarët rusë, ndërsa kufizimet kryesore do të hyjnë në fuqi para verës.

Beogradi, sipas tyre, po përgatit paketën e parë dhe të dytë të sanksioneve por po përpiqet ti rregullojë në mënyrë që të shkaktojnë dëme minimale në ekonominë e vendit, raporton TCH.

“E respektoj Rusinë, por i shërbej Serbisë”, ka thënë Vuçiq dhe kjo deklaratë është cituar nga portalet e Moskës.

- Advertisement -

Serbia deri më tani i ka rezistuar thirrjeve të perëndimit dhe kjo ka acaruar jo pak anëtarë të BE-së. Edhe në Bruksel, duket se është krijuar tashmë përshtypja se Vuçiq është dorëzuar pasi siç ia kanë bërë të qartë jo pak zyrtarë të BE-së, në rast të kundërt do të përballej me bllokim të negociatave për anëtarësim.

Pas shpërthimit të luftës në Ukrainë, Perëndimi si asnjëherë më parë, i ka kthyer sytë nga Ballkani, për shkak të frikës së ndezjes së një tjetër konflikti atje, dhe në qendër të vëmendjes është Serbia dhe Kosova.

- Advertisement -
Lajmet e fundit
- Advertisement -
Lajme të lidhura
- Advertisement -