fbpx
-0.6 C
Pristina
E hënë, 30 Janar, 2023

Vuçiq dërgoi djalin e tij në Sarajevën lindore, amerikanët u tmerruan: “Epo, ata do të shkatërrojnë veten!”

- Advertisement -

Duhet Lexuar

Presidenti i Republikës Serbe Milorad Dodik mbrojti edhe një herë unitetin e serbëve nga BeH, të hënën Ambasada e SHBA-ve në Sarajevë e paralajmëroi atë se me deklaratat dhe veprimet e tij separatiste, ai po e çon RS “drejt shkatërrimit”.

Dodik mbrojti bashkimin e serbëve në një fjalim që mbajti gjatë një parade të organizuar në Sarajevën Lindore me rastin e 9 janarit, të cilin autoritetet e RS e festojnë si ditën e atij entiteti, edhe pse Gjykata Kushtetuese e Bosnjë-Hercegovinës më parë, përmes dy vendimeve, e shënoi kremtimin e asaj date si jokushtetuese sepse fyen ndjenjat e kroatëve dhe boshnjakëve si viktima të persekutimit masiv etnik.

- Advertisement -

“Serbët nuk duhet të lejojnë kurrë asnjë formë organizimi përveç shtetit kombëtar serb, që është RS dhe Serbia me të cilën ne kemi të drejtë të integrohemi në përputhje me të drejtën ndërkombëtare,” tha Dodik në fjalimin e tij, duke pohuar se RS nuk e bën këtë duke kërcënuar këdo, por duke shtuar se territori i atij subjekti është vetëm i serbëve sepse e kanë krijuar.

Ai deklaroi se RS mbeti në BeH vetëm sepse duhej dhe i quajti kriminelë përfaqësuesit e bashkësisë ndërkombëtare që po përpiqen t’ua vjedhin lirinë serbëve, ndërsa Gjykatën Kushtetuese të BeH-së e quajti “të rreme dhe inkuizitore”. Në historinë e vajtimit, Dodik e shpalli gjithashtu mbretin boshnjak Tvrtko “pa dyshim një serb”.

Përpara Dodikut dhe zyrtarëve të tjerë serbë të Bosnjës, të cilëve iu bashkua ministri i Punëve të Jashtme të Serbisë, Ivica Daçiq , së bashku me djalin e presidentit serb, Danilo Vuçiq, rreth dy mijë pjesëmarrës në paradë, në mesin e të cilëve ishin më shumë se 700 policë të cilë parakaluan të armatosur të shoqëruar nga transportues të blinduar. Retorika nacionaliste dhe separatiste e Dodik, ashtu si vendimi i tij për t’i dhënë një medalje Presidentit rus Vladimir Putin me rastin e Ditës së RS-së, u dënua ashpër të hënën nga Ambasada e SHBA në Bosnje dhe Hercegovinë.

Në deklaratën e ambasadës, theksohet se çmimi i Putinit, i cili është përgjegjës për agresionin ndaj Ukrainës dhe vuajtjet e mijëra civilëve, është dëshmi se Dodik refuzon vlerat euroatlantike, ashtu si duke shënuar 9 janarin si një festë antikushtetuese, ai po e shtyn RS “në një rrugë të rrezikshme”.

- Advertisement -

“Republika Serbe do të shkatërrojë vetëm veten dhe ata përreth saj duke shtyrë mirazhin e pavarësisë”, thuhet në një deklaratë nga Ambasada e SHBA-së të postuar në Twitter.

- Advertisement -

Të fundit

OVL-UÇK – presidentit kroat: Sa për Kroacinë e bashkësinë ndërkombëtare Kosova do të ishte ende në Jugosllavi

Ushtruesi i detyrë së kryetarit të Organizatës së Veteranëve të UÇK-së, Faton Klinaku ka thënë se po të mos...
- Advertisement -

Më shumë

- Advertisement -