19.7 C
Pristina
E hënë, 5 Qershor, 2023

Vuçiç, me ofendime ndaj Kurtit: Do të hapë urën e Ibrit për të dëbuar serbët

- Advertisement -

Të rekomanduara

Presidenti i Serbisë, Aleksandër Vuçiç, lëshoi një sërë akuzash dhe ofendimesh në drejtim të kryeministrit të Kosovës, Albin Kurti, disa ditë përpara takimit të Brukselit.

Ai pretendoi se kreu i qeverisë së Prishtinës ka vendosur që të hapë urën mbi Ibër mes Mitrovicës jugore dhe asaj veriore, sipas tij me qëllimin për të dëbuar serbët nga Kosova.

Por Vuçiç iu drejtua Kurtit duke e quajtur “Gauleiter pushtues”, një titull që e mbante një lider rajonal në partinë naziste të Adolf Hitlerit.

- Advertisement -

Madje ai shton se ura e Ibrit është mbrojë e interesave të serbëve në veri të Kosovës, pasi sipas tij, nëse do të kishte qenë e hapur, shqiptarët do ta pushtonin më kohë Mitrovicën e Veriut.

Ndër të tjera, presidenti tha se Serbia nuk do të anëtarësohet kurrë në NATO, teksa përsëriti presionin që po i bëhet për t’i vendosur sanksione Rusisë për të dënuar luftën e nisur në Ukrainë.

- Advertisement -
- Advertisement -

Të fundit

Peci i reagon Hotit: Hera e fundit që polemizoj me një analfabet

Ministri i Bujqësisë, Faton Peci, i është kundërpërgjigjur deputetit të LDK-së, Avdullah Hoti, i cili ka thënë se ministri...

Më shumë