16.1 C
Pristina
Wednesday, October 5, 2022
- Advertisement -

VIDEO/ Ukrainasit rrëzojnë helikopterin rus me një raketë anti-tank

Rusët ishin tërhequr tashmë nga veriu i Kievit dhe i gjithë Ukrainës duke u pozizionuar në lindje ku qëllimi është marrja dhe ruajtja e pozicioneve ushtarake në rajonin mes Khersonit dhe Donbasit duke mundësuar kështu një corridor tokësor të Rusisë me Krimenë e aneksuar në vitin 2014.

- Advertisement -

Por, forcat ukrainase jane duke i perzene edhe nga aty.

Zakonisht helikopterët rrëzohen me raketa anti-ajrore, por të paktën në një rast ukrainasit rezulton të kenë qëIIuar me një raketë anti-tank ndaj një helikopteri suImi KA-52.

Raketa “Stugna”, e cila përdoret kundër tankeve dhe mjeteve të tjera të blinduara u lëshua nga platforma e saj tashmë jo në drejtim të tokës siç është projektuar, por drejt një helikopteri duke e shkatërruar tërësisht.

- Advertisement -

- Advertisement -
Të fundit
- Advertisement -
Lajme të lidhura
- Advertisement -