2.2 C
Pristina
E diel, 27 Nëntor, 2022
- Advertisement -

VIDEO/ Perëndimi në gatishmëri, “bisha” amerikane në aksion pranë kufirit me Rusinë

Prej disa ditësh tashmë, NATO ka nisur stërvitjet e rregullta për mbrojtje bërthamore në Evropën Perëndimore.

Edhe pse stërvitjet kanë nisur në një kohë kur tensionet mes Rusisë dhe Perëndimit janë të përshkallëzuara, nuk kemi të bëjmë me një “tregim të dhëmbëve” nga ana e Aleancës, por për stërvitje vjetore që kanë qenë në kalendar.

- Advertisement -

Ndërkohë, në mediat sociale është publikuar një video në të cilën shfaqet një avion Iuftarak amerikan F-22 Raptor, një Eurofighter italian, disa F-16 polak dhe MiG-29 në një show të vërtetë bashkimi dhe shfaqjeje forcash në qiejt e Polonisë.

Stërvitjet ushtarake, që do të zgjasin deri më 30 tetor, po zhvillohen në 14 shtete dhe përfshijnë mbi 60 lloje të pajisjeve, përfshirë aeroplanët Iuftarakë të kategorisë së katërt dhe pestë, si dhe pajisjet për vëzhgim.

- Advertisement -
Të fundit
- Advertisement -
Lajme të lidhura
- Advertisement -