-4.2 C
Pristina
16 Janar, 2021 - 12:46

Video e mahnitshme – kështu trajnoheshin femrat e UÇK-së

Një tjetër video e rrallë e xhiruar gjatë kohës së Iuftës në Kosovë, është bë virale në rrjetet sociale.

- Advertisement -

Ishte Associated Press, që ka bërë mijëra xhirime të Iuftës, ku shumë prej tyre edhe i ka publikuar në Youtube.

Shpesh herë kemi shkruar për Iuftëtarët e Iuftës së fundit të Kosovës, pjesëtarët e UÇK-së, por kemi anashkaluar femrat, të cilat nuk mbetën anash gjatë Iuftës, madje kemi prej tyre edhe heroina të cilat janë vr.arë prej serbo – sllave.

Ato e donin aq shumë lirinë pas së cilës kishin shumë ëndrra, që lidheshin kryesisht me arsimimin në mënyrë që të kontribuonin edhe më tutje për shtetin e Kosovës.

“Që do Zoti e të jem gjallë pas ditëve të çlirimit mendoj me studiua dhe normal me e fillua jetën si çdo i ri i botës”, thotë njëra nga ushtaret e UÇK-së.

Të fundit

Të tjera nga rubrika