fbpx
-7.9 C
Pristina
E enjte, 9 Shkurt, 2023

“Veshja e Miss Kosovës nënkupton virgjërinë e nënshtrimin ndaj vjehrrës”

- Advertisement -

Duhet Lexuar

Miss Kosova, Roksana Ibrahimi, u paraqit në Miss Universe e mbuluar me shaminë e kuqe, e kësaj veshjeje i bashkangjiti edhe veprimin e ‘marrjes së dorës’, një traditë kjo e kohërave më të vjetra dhe me origjinë turke.

Ndërkohë aktivistja Elena Bogëjani, e ftuar në emisionin “Good Morning Albania” në Euronews Albania, u shpreh se ngjyra e kuqe simbolizon pastërtinë, fat, shëndet por dhe virgjërinë e një vajze.

- Advertisement -

Bogëjani ndër të tjera theksoi se temenaja nënkupton nënshtrimin që nusja ka ndaj vjehrrës, mesazhe të cilat sipas saj iu përcollën dhe botës, të cilat u komentuan shumë negativisht në Kosovë.

“Ngjyra e kuqe, shamia e kuqe simbolizon fat, shëndet dhe virgjërinë. Baba garanton se vajza e tij është e pastër dhe ngjyra e kuqe simbolizon këtë. Shamia për ata është traditë orientale. Temenaja është kur ti i nënshtrohesh vjehrrës. Këto janë simbole të nënshtrimit.

- Advertisement -

Të fundit

Grabiten kamionin me ndihma që Fenerbahçe dërgoi për të prekurit nga tërmeti, arrestohen nga Policia turke

Pas fatkeqësisë së tërmetit, një grup personash kanë grabitur kamionin me ndihma që Fenerbahçe dërgoi për të prekurit nga...
- Advertisement -

Më shumë

- Advertisement -