fbpx
-0.3 C
Pristina
E enjte, 9 Shkurt, 2023

Veçoritë e snajperit 14 kilogramësh të FSK’së

- Advertisement -

Duhet Lexuar

Ajo që bie në sy në këtë stërvitjet e ndryshme të Ushtrisë së Kosovës është snajperi i tipit Barret82. Pesha e kësaj arme është 14 kilogramë, ndërkaq gjatësia e saj 140 centimetra.

Barrett M82, i standardizuar nga ushtria amerikane si M107, është një pushkë precize gjysmë automatike anti-materiale e operuar nga zbrazja e zhvilluar nga kompania amerikane e prodhimit Barrett Firearms. Përkundër emërtimit të saj si një pushkë anti-materiale, ajo përdoret nga disa forca të armatosura si një sistem anti-personel.

- Advertisement -

Varianti M107 quhet ndryshe Light Fifty për dhomën e tij .50 BMG (12.7 × 99 mm NATO) dhe peshën dukshëm më të lehtë krahasuar me aplikacionet e mëparshme dhe modelin M82 me bazë më të rëndë 15%.

Arma gjendet në tre variante, origjinali M82A1 (dhe A3), kumbi M82A2 dhe Barrett M107A1 me frenë grykë të projektuar për të pranuar një shtypës dhe i bërë nga titani në vend të çelikut. M82A2 nuk prodhohet më, megjithëse XM500 mund të shihet si pasardhësi i tij.

- Advertisement -

Të fundit

Luftë për të jetuar, 70 orë nën rrënoja, shpëtohet vogëlushi në Turqi, përlot ekipin: Nesër kam shkollë

Historitë njerëzore që zbulohen pas tërmetit në Turqi sa herë që ekipet e shpëtimit arrijnë të nxjerrin një person...
- Advertisement -

Më shumë

- Advertisement -