Vdes papritur ish-sekretari amerikan i Mbrojtjes

Ish-sekretari amerikan i Mbrojtjes, Ash Carter, i cili shërbeu në dy vitet e fundit të presidencës së Barak Obamës, ka vdekur në moshën 68-vjeçare.

Ai pësoi një suIm të papritur kardiak në Boston të hënën, tha familja e tij.

-Advertisement-

Si sekretari i 25-të i mbrojtjes i vendit, ai mbikëqyri strategjinë ushtarake që zmbrapsi grupin e Shtetit Islamik (IS) në Siri dhe Irak.

Carter vlerësohet gjithashtu për heqjen e ndalimit të personave transgjinorë që shërbejnë në ushtrinë amerikane.

Por masa, e cila u zbatua gjatë vitit të fundit të presidencës së Obamës, u anulua një vit më vonë nga ish-presidenti Donald Trump. Që atëherë ajo është rikthyer nga presidenti Joe Biden.

Carter bëri ndryshime të tjera të rëndësishme në Departamentin e Mbrojtjes (DoD), si hapja e të gjitha profesioneve ushtarake për gratë pa përjashtim për herë të parë. Rreth 10 për qind e pozicioneve ishin ende të mbyllura për gratë në kohën e shpalljes në vitin 2016.

Duke marrë frenat në një kohë kur ShBA-së dhe partnerëve të saj të koalicionit ende i mungonte një plan gjithëpërfshirës për sukses në fushën e betejës, ai ndihmoi në nisjen e një fushate “të përshpejtuar” për të çliruar bastionet e ISIS-it.

ISIS-i nuk kontrollon më pjesë të mëdha të Irakut dhe Sirisë, siç bënte në kulmin e fuqisë së tij. Grupi humbi territorin e tij të fundit në Siri në vitin 2019, por celula të vogla të luftëtarëve të tij vazhdojnë të kryejnë suIme në të dy vendet.