16 C
Pristina
Thursday, September 29, 2022
- Advertisement -

Vdes Mihail Gorbaçov, ish-presidenti i fundit i Bashkimit Sovjetik

Udhëheqësi i fundit i BRSS, Mihail Gorbaçov, ka ndërruar jetë në moshën 91 vjeçare. Ai vuante nga sëmundje e rëndë dhe e gjatë.

- Advertisement -

“Mikhail Sergeevich Gorbachev vdiq këtë mbrëmje pas një sëmundjeje të rëndë dhe të gjatë”, thuhet në një njoftim të Spitalit Qendror, raporton RIA Novosti.

Gorbaçovi ishte sekretari i fundit i përgjithshëm i Komitetit Qendror të CPSU. Politikani e mbajti këtë post nga viti 1985 deri në vitin 1991. Në fund të viteve ’80, Gorbachev ishte kryetar i Presidiumit të Sovjetit Suprem të BRSS. Në vitet 1990-1991 ishte President i BRSS. Gjithashtu në vitin 1990, ai fitoi Çmimin Nobel për Paqen.

- Advertisement -
Të fundit
- Advertisement -
Lajme të lidhura
- Advertisement -