17.1 C
Pristina
Wednesday, June 29, 2022

Ukrainasit mblidhen në Kiev për t’i dhënë lamtumirën aktivistit 24 vjeçar që ra në front

Qindra njerëz janë mbIedhur në Kiev për t’i dhënë lamtumirën një aktivisti të ri ukrainas, i cili u vra duke Iuftuar në vijën e frontit.

Roman Ratushnyi, 24 vjeç, vdiq të shtunën derisa po luftonte me forcat ruse në Izium, qytet ky që është nën granatimin e pamëshirshëm, shkruan Associated Press.

Ai ishte ndër demonstruesit që kishin ndihmuar në rrëzimin e liderit pro-rus të Ukrainës në vitin 2014 dhe nuk hezitoi të merrte armët kur Vladimir Putin filloi pushtimin e vendit të tij në shkurt.

Ministria e Jashtme e Ukrainës ishte mes atyre që i bëri homazhe Ratushnyi, duke postuar në Twitter pamje nga tubimi.

“Që nga dita e parë e Maidan, Roman 17 vjeç iu bashkua protestave dhe ishte mes studentëve të rrahur nga policia. Në moshën 24-vjeçare ai vendosi të mbronte Ukrainën nga rusët. Ne do t’i kujtojmë gjithmonë mbrojtësit tanë trima”, shkroi Ministria.

Të fundit
Lajme të lidhura