17.7 C
Pristina
Wednesday, August 10, 2022

Ukrainasit ia mbyllën urën kyçe rusëve me HIMARS: ‘Tani mund të kalojnë me not lumin Dnieper!’

Ushtria ukrainase bombardoi urën Antoniv, një urë mbi lumin Dnieper, vendimtare për mbrojtjen dhe furnizimin e Khersonit, një qytet i madh ukrainas që ra në duart e forcave ruse në fillim të pushtimit rus.

SuImi në urë tregon se Ukraina po rrit operacionet që synojnë të rifitojnë kontrollin mbi qytetin, të cilin Kievi e ka njoftuar deri në shtator.

Pala ruse konfirmoi gjithashtu se ura u godit, por thekson se suImet nuk rezultuan në çaktivizimin e konsiderueshëm të urës mbi të cilën furnizimet arrijnë në qytet, por se shpërthimet krijuan vrima të reja.

Kiril Stremusov , nënkryetari i administratës së instaluar ruse të qytetit, tha se bëhet fjalë vetëm për vrima të reja dhe se ura është ende duke funksionuar.

Ndërpreu logjistikën

Qëllimi i forcave ukrainase ishte të parandalonin transportin e pajisjeve të rënda ushtarake në qytet. Për shkak të kësaj, ushtria ukrainase granatoi rrugën mbi digën pranë Nova Hakovka javën e kaluar.

Pamjet dhe deklaratat e dëshmitarëve flasin për 18 shpërthime në urë, nga të cilat rezulton se mbrojtja kundër raketave ruse dështoi.

Qëllimi i palës ukrainase është të izolojë qytetin. Sipas mediave, ura është e mbyllur për qarkullim.

Mihajlo Podoljak , këshilltar i presidentit ukrainas Volodymyr Zelensky, i dërogi mesazh palës ruse se “pushtuesit duhet të largohen nga qyteti” ose të mësojnë të notojnë përtej Dnieperit. “Së shpejti nuk do të ketë opsion të tretë”, tha Podoljak.

SuImet në urën e Antonivit, siç raporton Guardian, ishin në shënjestër të sistemit raketor HIMARS, të cilin Ukraina e mori nga Perëndimi dhe falë të cilit ajo tashmë u ka treguar dhëmbët suImuesve rusë duke synuar larg në brendësi të tyre.

Ukrainasit tani shpresojnë se forcat ruse mund të mbeten të izoluara dhe pa mundësinë e përforcimeve ushtarake në atë qytet, i cili ka një popullsi prej 335,000 banorëve para Iuftës.

Nga Kherson, forcat ruse synojnë rajonin e Mykolaiv, i cili është nën kontrollin e ushtrisë ukrainase.

Me armatimin e përmirësuar, ukrainasit janë gjithnjë e më të sigurt kur bëhet fjalë për përpjekjen për të depërtuar në qytet, kapja e të cilit ishte po aq e rëndësishme për ta në fillim sa kapja e Mariupolit.

Kherson përfaqëson portën për në Odesa, dhe lehtëson përparimin rus në veri dhe perëndim, dhe do të thotë se rusët kanë kaluar lumin Dnieper.

Në kundërsuImin e tyre, ukrainasit u përqendruan në çlirimin e atij qyteti, gjë që do të pengonte planet ambicioze ruse për të shkëputur Ukrainën nga Deti i Zi, burimi i jetës ekonomike të të gjithë vendit.

Kherson, i cili ndodhet në kryqëzimin e Detit të Zi dhe lumit Dnieper, hyhet përmes katër urave.

Të fundit
Lajme të lidhura