17 C
Pristina
Tuesday, May 28, 2024

Ukraina raportohet se ka rrëzuar të gjitha objektivat ajrore ruse gjatë suImit të 25 majit në Kiev

- Advertisement -

Ukraina rrëzoi të gjitha objektivat ajrore ruse në një sulm rus në mëngjes herët në Kiev më 25 maj, sipas informacioneve paraprake të raportuara nga kreu i Administratës Ushtarake të Qytetit të Kievit, Serhii Popko.

- Advertisement -

Forcat ruse përdorën dronë në sulmin e tyre të 12-të masiv kundër Kievit që nga fillimi i majit, i cili zgjati mbi tre orë, tha Popko, duke shtuar se “të gjitha sulmet e mundshme në Kiev janë parandaluar”, përcjell Bota sot.

Ai nuk dha asnjë informacion të mëtejshëm në kohën e publikimit.

- Advertisement -

Mbrojtja ajrore ishte në punë në orët e para të 25 majit, sipas Administratës Ushtarake të Rajonit të Kievit. Një alarm për sulm ajror është aktivizuar në shumicën e Ukrainës, duke përfshirë rajonet e Kievit, Zhytomyr, Chernihiv, Kirovohrad, Mykolaiv dhe Kherson, si dhe rajonet perëndimore.

Më herët gjatë ditës, forcat ruse bombarduan pesë komunitete në rajonin Sumy, duke qëlluar më shumë se 84 fishekë nga lloje të ndryshme armësh artilerie, sipas ushtrisë ukrainase.

- Advertisement -
Lajmet e fundit
- Advertisement -
Lajme të lidhura
- Advertisement -