11 C
Pristina
Wednesday, October 5, 2022
- Advertisement -

Ukraina po triumfon në veri-lindje: Rikthen nën kontroll lumin kyç në vijën e frontit

Forcat ukrainase thanë se kanë rifituar kontrollin e pjesës lindore të lumit Oskil, që cilësohet si vijë e frontit me trupat ruse në veri-lindje të Ukrainës, shkruan BBC.

Ushtria ruse pothuajse është zbrapsur tërësisht nga rajoni Kharkiv dhe një lider rajonal tha se caku tjetër është çlirimi i Luhanskut fqinj.

- Advertisement -

Presidenti ukrainas, Volodymyr Zelensky, tha se po përgatitej kundërofenziva tjetër, teksa Rusia po akuzohet për shënjestërimin e një centrali bërthamor në jug.

Operatori bërthamor i Ukrainës Enerhoatom tha një raket u lëshua rreth 300 metra nga reaktorët bërthamor në termocentralin e dytë më të madh të vendit në rajonin Mykolayiv, duke shkatërruar dhe duke shkyqyr një pjesë të stacionit hidro-elektik në kompleks.

SuImi nuk është konfirmuar në mënyrë të pavarur, edhepse pamjet u postuan online nga ushtria ukrainase.

- Advertisement -

- Advertisement -
Të fundit
- Advertisement -
Lajme të lidhura
- Advertisement -