16.1 C
Pristina
Wednesday, October 5, 2022
- Advertisement -

Ukraina çliron fshatin në Kherson nga pushtuesit rusë, ngre flamurin mbi një spital

Ukraina ka rikthyer fshatin Vysokopillia në Kherson të dielën dhe ngriti flamurin e saj mbi një spital pas raportimeve të “sukseseve” në rajonin e pushtuar nga rusët më 3 mars, një javë pasi Rusia pushtoi vendin e Evropës Lindore.

Sipas mediave të huaja, Yuriy Sobolevskyi, nënkryetari i parë i Këshillit të rrethinës Kherson, njoftoi në Telegram se Vysokopillia u çlirua nga kontrolli rus.

- Advertisement -

Mediat shkruajnë se rajoni është shumë i rëndësishëm sepse është një vend strategjik në grykëderdhjen e daljes së lumit Dnieper në Detin e Zi.

Kyiv Independent raportoi në Twitter se forcat ngritën gjithashtu flamurin ukrainas në Vysokopillia, që ndodhet në veri të rajonit Kherson në kufirin administrativ me rajonin Dnipropetrovsk, sipas Ukrinform.

Samuel Ramani, një bashkëpunëtor në Institutin Mbretëror të Shërbimeve të Bashkuara për Studimet e Mbrojtjes dhe Sigurisë, tha në Twitter se flamuri u ngrit në çatinë e një spitali në fshat.

- Advertisement -

Disa llogari të tjera në Twitter, duke përfshirë përditësimet e Ukrainës, bënë të njëjtin njoftim.

- Advertisement -
Të fundit
- Advertisement -
Lajme të lidhura
- Advertisement -