19.7 C
Pristina
E hënë, 5 Qershor, 2023

Uashington Post: Ukraina gati sa nuk suImoi këto qytete ruse, e ndaloi Amerika

- Advertisement -

Të rekomanduara

Inteligjenca ukrainase kishte planifikuar një sulm masiv ndaj Moskës në përvjetorin e pushtimit në shkallë të gjerë më 24 shkurt, por e braktisi atë me kërkesë të SHBA, shkruan Uashington Post.

“Kyrylo Budanov, shefi i Inteligjencës së Mbrojtjes së Ukrainës, planifikoi sulme të guximshme thellë pas linjave të armikut që nervozuan zyrtarët në Uashington. Në shkurt, me përvjetorin e parë të pushtimit rus të Ukrainës disa ditë larg, zyrtarët në Kiev ishin të zënë duke bërë plane për të sulmuar Moskën. Gjeneralmajor Kyrylo Budanov udhëzoi një nga oficerët e tij “të përgatitej për sulme masive më 24 shkurt … me gjithçka që kishte Inteligjenca e Mbrojtjes e Ukrainës”.

Kështu thuhet në një raport të klasifikuar të Agjencisë së Sigurisë Kombëtare të SHBA.

- Advertisement -

Thuhet se Ukraina madje mendoi për një grevë me bazë deti duke përdorur TNT në qytetin port të Detit të Zi, Novorossiysk.

Në Uashington, zyrtarët po monitoronin fshehurazi planet e ukrainasve. Shtëpia e Bardhë kishte kohë që shqetësohej se sulmet brenda Rusisë mund të provokonin një përgjigje agresive nga Kremlini.

Më 22 shkurt, dy ditë përpara përvjetorit, CIA shpërndau një raport të ri të klasifikuar: Inteligjenca e Mbrojtjes e Ukrainës “kishte rënë dakord, me kërkesë të Uashingtonit, të shtynte sulmet” ndaj Moskës.

Dokumentet, pjesë e një grumbulli informacionesh të klasifikuara që dyshohet se kanë rrjedhur, nuk shpjegojnë saktësisht se kush ndërmjetësoi dhe pse ukrainasit ranë dakord të largoheshin.

- Advertisement -
- Advertisement -

Të fundit

Peci i reagon Hotit: Hera e fundit që polemizoj me një analfabet

Ministri i Bujqësisë, Faton Peci, i është kundërpërgjigjur deputetit të LDK-së, Avdullah Hoti, i cili ka thënë se ministri...

Më shumë